MAKALE

Kendiniz İçin Bir İyilik Yapın Pilatesle Tanışın!...

Kendiniz İçin Bir İyilik Yapın Pilatesle Tanışın!

Pilatesle çok daha sıkı bir vücuda sahip olmak, kilo vermek, bel ve sırt ağrılarından kurtulmak mümkün. Üstelik aralık ayında Nefes Pilates’e başvuran Brandmail üyelerine yüzde 50 indirim hediye!

“Pilates, tüm beden dengesini geliştirmeye yardımcı olan ve omurgayı desteklemekte önemli bir işleve sahip temel kas grupları üzerine yoğunlaşılan bir egzersiz programı. Özellikle core bölgenizi, yani gövdenizi ve gövde iskeletinizi ayakta tutan büyük kas gruplarını güçlendiren pilates, daha dik bir duruş ve denge sağlar.” Pilates ile ilgili internet üzerinde yaptığınız aramaların çoğunda bu ve buna benzer birçok cümleye, makaleye ve pilatesin mucidi olan Joseph Pilates ve onun yaşamı ile ilgili sayfalarca dökümana ulaşacaksınız. Core bölge, nefes, konsantrasyon… Say sayabildiğin kadar… Peki nedir bütün bunlar? Neden pilates?

Aslında kafanızı çok da fazla karıştırmanıza gerek yok. Pilates genel olarak bir hareket sistemidir. Günümüzde zamanımızın çoğu masa başında oturarak geçiyor. Hatta buna evden işe, işten eve dönerken kullandığınız araçları ve evde dizi keyfi yaparken hareketsiz kaldığınız saatleri de ekleyebiliriz. Tüm bunların vücudunuza getirdiği olumsuzluklar saymakla bitmez. Biz insanlar, biyolojik olarak hareket etmeye kodlanmış canlılarız. Hareketsiz kalmak ve kas aktivitelerinin azalması, duruş bozukluklarının yanı sıra, sırt ve bel ağrıları başta olmak üzere birçok probleme yol açabiliyor.

Tüm Bu Sorunların Çözümü Çok Basit: Vücudu Biraz Hareket Ettirmek

Bunun için hepimizin genelde ilk yaptığı eylem, pazartesi hemen bir spor salonuna yazılmak, ardından rengarenk spor tişörtler ve havalı taytlar satın almak oluyor. Ardından yanlış yapılan birkaç ağrılı ve yanlış antrenmandan sonra, Instagram için çekilen fotoğraflarla bir kısırdöngü içine giriliyor. Eğer spor yaparken bir de kafamıza göre bir arkadaş bulduysak, sabah saatlerinde Bebek sahilinde koşuya çıkıyor; 200 metrelik hızlı bir yürüyüşün ve koşunun ardından güzel bir sabah kalvaltısı ve elimizde kahvelerle güne başlıyoruz ☺

Bunun hemen bir adım sonrasında artık bunlar da bize yetersiz geldiği ve olimpiyatlara hazırlanmamız gerektiği için cross-fit’e, kick-boxing’e ve insanoğlunun büyük rüyası uçmaya kadar gidiyor iş. Bunun sonu ise genellikle sakatlanmalar ve bir tek elimizde kalan Instagram fotoğrafları ile bitiyor. ☹

Peki Ne Yapacağız?

Öncelikle kendimize bir amaç edinmemiz ve hemen Bruce Lee olunmayacağını anlamamız gerekiyor. Sporu ne amaçla yapacağız? Kilo vermek, daha sıkı görünmek, ağrılardan kurtulmak ya da daha sağlıklı bir yaşam için mi?

Benim tavsiyeme uyacak olursanız, ne yaparsanız yapın öncelikli amacınız sağlıklı bir yaşam olsun. Ve yapacağınız her işte işin uzmanları ile çalışın. Bu da bizi başka bir konuya getiriyor:

Personal Trainer

Türkçe meali ile ‘kişisel koç’, size amacınıza ulaşmanız için en sağlıklı ve en doğru yolu gösteren rehberlere deniyor. Biraz önce yukarıda biraz tiye aldığımız grup arasındaki yerinizi almak istemiyorsanız ve bu işi ciddi bir disiplin içinde uygulamayı kafanıza koyduysanız, ilk işiniz bir personal trainer bulmak olmalı. Çünkü personal trainer’lar en uygun antrenman programını, tamamen amacınıza ve ayırabileceğiniz zamana uygun olarak sizlere sunarlar.

 

 

Bu da Tamam, Peki Ben Nasıl Bir Spor Yapmalıyım?

Özellikle masabaşı bir işte çalışıyor ve çok hareketsiz kaldığınızı düşünüyorsanız, daha sıkı bir vücuda sahip olmak, esnekliğinizi arttırmak, bel, boyun ve sırt ağrılarınızdan kurtulmak, kilo vermek ve şekle girmek için pilates ilk çalmanız gereken kapı olacaktır.

Pilates, diğer tüm disiplinlerden farklı olarak, uyguladığınız hareketi en doğru şekilde yapmanız için sizi zorlar. Bu da pilatesin prensiplerinden biri olan konsantrasyonu size dayatır. Yani hareketlere yoğunlaşmak, bedenin uyum içinde nasıl çalıştığına ve hangi kasların kullanılıp, hangilerinin kullanılmadığına dikkat etmek gerekir. Diğer pilates prensiplerini uzun uzadıya anlatmaya gerek yok, fakat nefesin de bu disiplinde ne kadar önemli olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Antrenman sırasında doğru nefes tekniğini kullanmak, yaptığınız antrenmanda 10 adım daha ileri gitmenizi sağlayacaktır. Prensiplerden en önemlisi olan nefes, sadece antrenmanınızda değil, tüm hayatınızda size rehberlik eder.

İşte bu yüzden Nefes’i kendimize isim olarak seçtik. Nefes Pilates ailesi olarak doğru nefes tekniği ve amacınıza uygun programlar ile sizi hedeflerinize en kısa yoldan, sağlıklı bir şekilde taşımak bizim misyonumuz. Şimdi derin bir nefes alın ve bize katılın..!

www.nefespilates.com
Instagram.com/nefespilates
Facebook.com/nefespilates

Toprak Erol Aydın


Önerilen yazılar