MAKALE

Kışa Girerken Metabolizmanızı Canlandırın

Kışa Girerken Metabolizmanızı Canlandırın

Kışın vücudumuzda yarattığı başlıca etkilerden biri olan metabolizma yavaşlamasıyla başa çıkmak için altı önerimize kulak verin.

Vücudumuz hiç durmadan çalışan bir makineye benziyor. Gün boyu tükettiğimiz yiyeceklerden aldığımız kalorileri enerjiye çeviren metabolizmamız zaman zaman yavaşlayabiliyor da… Özellikle kış mevsiminde sıcak günlere göre daha yavaş çalışmaya başlayan bu sisteme müdahale ederek onu hızlandırmak elimizde. Böylece hem kışın fazla kilo alma riskinizi azaltacak hem de metabolizmanızı daha sağlıklı bir düzene sokmuş olacaksınız.

Daha Serin Bir Uyku

Dışarısı buz gibi soğukken sıcacık bir ortamda uyuma fikri çok huzur verici. Ancak bu sıcaklık metabolizma hızını düşüren bir etken. Bu nedenle daha serin bir odada ve çok kalın giyinmeden uyumanız öneriliyor. Böylece vücudunuz kas gibi davranarak kalori yakımını destekleyen kahverengi yağ dokusunun miktarını arttıracak ve metabolizma hızınız artacak.

Daha Çok Kahve

Kafein tüketiminin metabolizma hızını arttırdığını kanıtlayan araştırmalar bulunuyor. Bu nedenle kahve keyfinizi yaparken bir yandan da metabolizmanızı canlandırmış oluyorsunuz. Ancak kafeini fazla tüketmek uykusuzluk ve sinirlilik gibi yan etkilere de yol açabiliyor. Bu nedenle kahve keyfinizin günde üç fincandan fazla olmaması öneriliyor.

Daha Az Stres

Stresin bünyemize verdiği zararlar saymakla bitmiyor. Bunlardan bir diğeri de kortizol hormonunun salgılanmasını artırması. Bu hormon eğer fazla salgılanırsa kan şekeri dengenizi bozarak canınızın abur cubur gibi sağlıksız gıdalar çekmesine sebep oluyor ve kilo alma riskinizi yükseltiyor.

Daha İyi Bir Gece Uykusu

Metabolizmanın toparlanması için yedi saatlik deliksiz bir uyku şart. Eğer uykunuz kaliteli ya da yeterince uzun değilse yine kortizol hormonu salgılama seviyeniz yükseliyor ve metabolizmanız yavaşlıyor.

Daha Fazla Fiziksel Aktivite

Fiziksel aktivitenin metabolizmayı canlandırdığı zaten hepimizin bildiği bir gerçek. Spor yaparak kas kütlenizi artırdıkça yağ yakımı da artıyor yani metabolizmanız hızlanıyor. Spor yapmaya vakit bulamamaktan şikayet ediyorsanız 30 dakikalık bir yürüyüş yapmanızın bile büyük bir değişiklik yaratacağını belirtelim.

Daha Baharatlı Gıdalar

Baharatlar, özellikle de biber vücut ısısını yükseltiyor ve yağ yakımını hızlandırıyor. Baharatları ister ana öğünlerinizi lezzetlendirmek için kullanabilir isterseniz ara öğünlerde atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Hardal ve wasabi gibi gıdalarda bulunan madde ise vücudun kahverengi yağ dokusunu etkinleştirip metabolizmayı hızlandırıyor.


Önerilen yazılar