Klasik Jaguarlar Geri Döndü

Otomotiv tarihinin en beğenilen modellerinden E-Type, 60. yıldönümünü benzersiz bir koleksiyon serisiyle kutluyor.

Takvimler 15 Mart 1961’i gösterirken Jaguar, Cenevre’de otomobil tarihine damgasını vuracak E-type modelini dünyayla ilk kez tanıştırdı. Biri coupe diğeri roadster olan iki E-type modeli ilk andan itibaren fuarın katılımcılarının başını döndürmüş; hatta Enzo Ferrari bile E-type için “Dünyanın en güzel spor otomobili” yorumunu yapmıştı. Daha sonra 2000’li yıllara geldiğimizde bile ilk E-Type’lar yaptıkları bu büyük sükseye, gelmiş geçmiş en güzel otomobiller listelerinin zirvesinden inmeyerek devam etti. İkonik otomobiller, Austin Powers ve Mad Men gibi yapımlarda da boy gösterdi.

İçinde bulunduğumuz 2021 yılı, bu efsane otomobillerin, otomotiv tarihine bir bomba gibi düşmelerinin 60. yıldönümü. Jaguar da bu özel yılın anısına 1961’de Cenevre’de tanıtılan iki klasik otomobile özel, Jaguar E-type 60 Collection’u tasarladı. Sadece altı adet üretilen bu ikili özel koleksiyon ikonik ‘9600 HP’ ve ‘77 RW’ modellerini günümüze taşıyor.

9600 HP’den ilham alan araç Flat Out Grey, 77 RW’den esinlenen araç ise Drop Everything Green renk tonlarını sergiliyor. Koleksiyona özel formüle edilen bu iki renk tonunun üretilecek başka hiçbir Jaguar’da kullanılmayacağını da belirtelim.

Coupe modellerin içi Smooth Black renkli deriyle, üstü açılan modellerin içi ise Suede Green tonlarıyla donatılmış. Ayrıca koleksiyona özel tasarlanan E-type 60 logosu kaportadaki armayı, benzin deposu kapağını, şasi plakasını ve takometredeki kadranı süslüyor. Orta konsolunda ise ilk E-Typle’ların, Coventry’den Cenevre’deki lansmana gelirken kat ettikleri rotanın bir gravürünü görmek mümkün. Bu gravürlerden her biri elle işlenmiş ve bir tanesinin tamamlanmasının yaklaşık 100 saat sürdüğü söyleniyor.

Her iki model de klasiklerin tasarım çizgilerini birebir korusa da vitesinde, motorunda ve egzoz sisteminde bazı mekanik geliştirmeler yapılmış. Ayrıca kokpitindeki retro görünümlü eğlence sistemine de Bluetooth bağlantısı ve uydu navigasyonu gibi teknolojiler eklenmiş.

Çift olarak toplam 6 adet satılacak, 3.8 litrelik motorlara sahip E-type koleksiyon setlerini alan şanslı kişiler, 2022 yazında Coventry-Cenevre arasında, 12 otomobille düzenlenecek bir anma turuna katılma hakkını da elde edecekler.


Önerilen yazılar