MAKALE

Labirentte Gerçeküstü Bir Deneyim

Labirentte Gerçeküstü Bir Deneyim

Mimarinin en gizemli formu labirenti alıp ona Op-Art bir giysi giydiren ve onu hipnotik seslerle donatan ikilinin eseri Amaze, gerçeküstü bir deneyim vadediyor.

Rafael de Cardenas ve Sahra Motalebi’nin New York Soho’daki Cadillac House’da kurdukları özel enstalasyon, labirentlerin gizemiyle optik illüzyonların yanıltıcılığını ve ses efektlerinin ürkütücülüğünü birleştiren çok özel bir tasarım.

Mimarinin en özel formu labirente pop art renkleriyle bambaşka bir hava katan Rafael de Cardenas, performans sanatçısı Sahra Motalebi’nin heyecan verici ses efektleriyle birleştirdiği labirentinde ziyaretçilere bambaşka bir deneyim yaşatıyor.

Labirentin için girip, her biri hipnotize edici siyah ve beyaz desenlerle, çarpıcı renkli pencerelerle ve sarının farklı tonlarıyla dizayn edilmiş dört ayrı odasını geziyorsunuz. Ancak bu sırada Motelabi’nin tuhaf bir şekilde kulakları tırmalayan vokallerden tasarladığı sesleri dinlemek, her bir odanın atmosferine bambaşka bir katkı yaparak sersemletici bir etki yaratıyor. Enstalasyonda temizlik ekipmanları, ilaç şişeleri gibi gündelik hayattan objelere de rastlıyor ve bu gayet sıradan objeleri bambaşka bir ortamda görerek onlara farklı bir açıdan bakabiliyorsunuz. Enstalasyonda bulunan tamamen aynalarla kaplı koridor da labirentin sarmalayıcı etkisini katlıyor. Sesin optik sanatla birleşip bir labirentte buluştuğu bu çok özel tasarımı kelimelerle anlatmak güç, bu nedenle sizi Amaze’den ilginç fotoğraflarla baş başa bırakıyoruz.


Önerilen yazılar