Lüks, Detaylarında Gizli

Rolls-Royce’un şimdiye dek ürettiği en pahalı otomobille tanışın: Rolls-Royce Boat Tail. 

1920’lerde otomobillerde boat tail, yani tekne kuyruğu stili çok modaydı. Hatta bu tasarımın ilk örneklerinde mühendisler gerçekten de bir teknenin gövdesini alıp bir otomobile monte ediyorlardı. Bu trendin en ünlü örnekleri ise Auburn 851 Speedster ve Bentley Speed Six Boat-Tail’di. Zamanla bu trend yollardan kaybolup otomotiv tarihinin arşiv sayfalarına taşındı. Ta ki Rolls-Roycs, 5,8 metre uzunluğundaki, üzeri açılabilen Rolls-Royce Boat Tail modelini tanıtana kadar.  

Dünyanın en pahalı otomobili unvanını Bugatti’nin La Voiture Noire’ından alabileceği konuşulan bu akıl almaz araç, 2017’de tasarlanan 13 milyon dolarlık Rolls-Royce Sweptail’den esinlense de ondan çok daha ayrıcalıklı özelliklere sahip. 

Özel bir müşteri için bespoke olarak tasarlanan bu mavi canavarın en dikkat çeken özelliği arkasında bulunan ve kapakları bir kelebeğin kanadı gibi açılan bölümü. Burası kelimenin tam anlamıyla bir hazine sandığı gibi! İçinde aracın sahibinin favori içkisi olan Armand de Brignac şampanya şişelerinin kusursuzca sığacağı şekilde tasarlanmış bir soğutucu bulunuyor. Christofle of Paris tarafından üretilen bir tabak takımı ile havyar ve diğer yiyecekleri soğuk tutan gerçek bir buzdolabı da bu bölümde yer alıyor. Tüm bunların keyfini sürerken ekstra gölge içinse esnek bir kumaş ve karbon fiber çubuklarla tasarlanmış bir şemsiye de unutulmamış.  

Yeni Rolls-Royce Boat Tail Phantom, Cullinan ve yeni Ghost modelleriyle aynı alüminyum aksam platform üzerine inşa edilmiş. Motoru da yine onlarınkiyle aynı olan 6,75 litrelik V-12. Bu çarpıcı aracın rengi ise elle boyanmış Azur mavi tonunda. Önünde, modern zamanlar için bir ilk olarak, Rolls-Royce’un ikonik pantheon ızgarası paslanmaz çelik yerine boyanmış bir biçimde yer alıyor.  

Ayrıcalıklı araca son dokunuşunu yapan lüks detay ise İsviçreli lüks saat markası House of Bovet’nin aracın sahibi ve eşi için tasarladığı iki taraflı saatler. Aracın minimalist kontrol panelinin merkezinde, bu saatlerden birinin yerleştirilerek otomobilin saati olarak kullanılabilmesi için bir boşluk yer alıyor.

 


Önerilen yazılar