Lükste Uzay Seviyesi

Uzay turizminin sunduğu ayrıcalıklar stratosferde süzülürken konforlu koltuklarda oturup kokteyl yudumlama seviyesine yükseliyor!

Uzay turizmi giderek yaygınlaşıyor, artık şirketler insanları sadece uzaya getirip götürecek yolculuklar tasarlamakla kalmıyor buna bir de lüksü eklemek için çalışıyor. Space Perspective adlı uzay turizmi şirketinin duyurduğu son proje bunun harika bir örneği. “Dünyanın” ilk uzay lounge’u olacak bu proje, iki yıl önce duyurulan Spaceship Neptune adlı uzay aracının içinde yer alacak.

Yüksek performanslı, dev bir hava balona bağlanmış, basınçlı bir kabinin içinde, stratosferde süzülmenin keyfini çıkaracak sekiz yolcu, bunu arkaya yatabilen konforlu koltuklarda oturup, kokteyl bardan aldıkları içeceklerini yudumlayarak yapacak! Kabin ayrıca, yolcularının nefes kesen uzay manzaralarını panoramik bir biçimde izleyebilecekleri şekilde tasarlanmış. Neptune Space Lounge’da yer alacak 1,5 metre yüksekliğindeki pencereler, Space Perspective’in dediğine göre şu ana dek uzaya çıkacak en geniş pencereler olacak ve bu da yolcuların kendilerini uzay boşluğuyla neredeyse bütünleşmiş gibi hissetmelerini sağlayacak. Ayrıca pencerelerdeki yansımaları ve yeryüzünün 30,5 km yukarısında gerçekleşecek parlak ışıkların etkisini azaltıp uzay seyri keyfini maksimuma çıkarmak için içeride koyu ve yumuşak mavi tonlarından oluşan bir renk paleti ile RBG ışıklandırmalar kullanılmış.

Altı saat sürecek bu uçuşta kabindeki koltuklar, iki kişilik özel bir akşam yemeği ya da küçük bir parti gibi farklı amaçlara göre farklı şekillerde yerleştirilebilecek. Kabinin merkezi ise yolcuların grup fotoğrafları çektirebilmesi için boş bırakılmış. Kabinde yer alan bar alanı da yine birçok pencereyle donatılmış.

Neptune Space Lounge’ın dekorasyonunda dikkat çeken bir başka özellik de, bilgi veren baş üstü ekranlar gibi bazı eşyaların, bir uzay aracından beklenen ileri teknoloji odaklı cihazlar olması; ancak bunun yanı sıra, ayaklı lambalar ve lavanta, fesleğen, biberiye gibi çeşitli aromatik bitkiler gibi son derece dünyevi detayların da yer alması. Bu bitkilerin barda hazırlanan kokteyllerde kullanılması da bir başka hoş detay.

Space Perspective’in altı saatlik uzay uçuşlarının 2024 yılı sonlarında başlaması planlanıyor. NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Üssü’nden kalkacak ve ücreti kişi başı 125 bin dolar olacak uçuşların ilk yılının biletleri şimdiden tükenmiş bile!


Önerilen yazılar