MAKALE

Mavi Bölgelerin Uyku Sırları

Mavi Bölgelerin Uyku Sırları

Kaliteli uykunun sırlarını dünyanın en uzun yaşayan insanlarından dinleyin…

Kosta Rika, Yunanistan, İtalya ve Japonya gibi ülkelerin bazı bölgeleri dünyanın en uzun yaşayan insanlarına ev sahipliği yapıyor. Mavi Bölgeler olarak bilinen bu yerlerde 100 yaşını aşmış insanların oranı dünyanın her yerinden fazla. Bu bölgelerin sırrının ne olduğu araştırıldığında ise, birbirlerinden çok uzak olsalar da burdaki insanların yaşam tarzlarında çok önemli ortak noktalar bulundu. Sağlıklı bir uyku düzeni de Mavi Bölgelerin uzun ömürlerinin ardında yatan sırlardan biri.

Eğer siz de uyku kalitenizi artırmak ve gerçekten dinlenerek uyanmak istiyorsanız Mavi Bölgelerde yaşayan insanların uyku ritüellerine kulak verin.

Hem fiziksel hem ruhsal sağlığımız için çok önemli olan 7-8 saatlik dinlendirici bir uyku için ilk adım öncelikle, rahat bir yatak ve yastığa sahip olmak. Şilteler her 8 ila 10 yılda bir yenilenmeli, yastığınız ise başınızı ve boynunuzu konforlu bir şekilde desteklemeli.

Yatak odanızın sıcaklığının 12 dereceden düşük ya da 23 dereceden yüksek olması uykunuzu bölebilir. Bu nedenle uyuduğunuz ortamın sıcaklığının ideal olarak 18 derece civarı olması gerekiyor.

Pencereden gelen ışığın uykunuzu bölmemesi için ya ışığı tamamen engelleyen perdeleri ya da bir göz maskesi ile uyumayı tercih edebilirsiniz. Yatak odanızda eğer dijital bir çalar saat varsa bunun da ışığı sizi rahatsız edebilir. Bu durumda uzmanlar, saati baş ucunuza yüzü size dönük olmayacak bir şekilde yerleştirmenizi öneriyor. Kısacası yatak odanızın mümkün olduğunca karanlık olması çok önemli. Ancak yatak odasının ışıklandırması kadar uyku saatinizden 1 saat önce evdeki ışıkları kısmanız da önemli. Bu şekilde vücudunuz uykuya geçiş aşamasına hazır olacak ve daha çabuk uykuya dalıp daha uzun süre uyuyabileceksiniz.

Tıpkı ışık gibi dışarıdan gelen sesler de uykunun büyük düşmanlarından biri bu nedenle sesi mümkün olduğunca az geçirecek çift camlı pencereleri tercih edebilirsiniz. Evin içindeki klima, vs. gibi elektronik cihazlardan gelen beyaz gürültüyü duymamak içinse kulak tıkacı kullanabilirsiniz.

Uzmanlar yatak odanızda televizyon, bilgisayar ve cep telefonu gibi elektronik eşyaların da bulunmaması gerektiğini söylüyor. Böylece yatak ve yatak odası, televizyon izlemek ya da telefondan sosyal medyaya bakmak gibi eylemlerle değil, doğrudan uyumakla ilişkilendirilmiş oluyor.

Uykuya dalmanızı kolaylaştırmak için son olarak lavantanın rahatlatıcı ve sakinleştirici kokusundan faydalanabilirsiniz. Bunun için yatağınızın yanında bir lavanta bitkisi bulundurabilir veya çarşaflarınıza bir miktar lavanta yağı sıkabilirsiniz.


Önerilen yazılar