MAKALE

Metabolizmanızın Tembelliğine Son Verin

Metabolizmanızın Tembelliğine Son Verin

Yavaşlayan metabolizmanıza eski hızını nasıl kazandıracağınızı biliyor musunuz? Uzmanların sunduğu önerilere kulak verin!

Sağlıklı kilo vermenin anahtarı hızlı çalışan bir metabolizma. Metabolizmanız ne kadar hızlı çalışırsa, kilo alma endişeniz o kadar azalıyor. Çünkü sağlam bir metabolizma, daha fazla kalori yakıyor. Fakat 30’lu yaşların sonundan itibaren, metabolizma hızını kaybetmeye başlıyor. Bu yüzden de siz yaşam ve beslenme biçiminizi değiştirmemiş bile olsanız, kilo almaya başlıyorsunuz. Neyse ki metabolizmanın yavaşlamasının önüne geçmek mümkün.

Tembelleşen metabolizmanızı yeniden harekete geçirmek için birkaç temel kural var. Bu kuralları uygulayarak vücudunuzun çalışma sistemine eski hızını kazandırabilirsiniz. Peki nedir bu metabolizma canlandırıcı kurallar?

Egzersizde Yeni Rutin

Eğer düzenli olarak spor yapıyorsanız, zaten metebolizmanız, oturduğu yerden kalkmayan yaşıtlarınıza oranla daha hızlı olmalı. Fakat doğru bir egzersiz rutini edinerek, bir adım daha ileri gidebilirsiniz. Uzmanlar koşarken, yüzerken ve hatta yürürken 30 saniyelik aralıklarla hızı arttırıp daha sonra normal hızınıza dönmenizi öneriyor. Bu sayede daha fazla oksijen tüketecek ve hücrelerinizin daha çok enerji harcamasını sağlayacaksınız. Uzun bir süre aynı hızda egzersiz yapmak yerine, bu ipucu ile daha kısa sürede daha fazla kalori yakmış olmak size de çok mantıklı gelmiyor mu?

Detoksla Yeni Bir Başlangıç

Vücudunuzda biriken zararlı maddelerden kurtulmak için bir detoks programı uygularsanız, metabolizma hızlandırma planınıza tertemiz bir başlangıç yapabilirsiniz. Ama dikkat, bilinçsizce detoks uygulamak faydadan çok zarar getirecektir. Bu yüzden mutlaka bir beslenme uzmanına danışmanızı öneriyoruz. Gün boyu tüketeceğiniz yeşil çay da hem detoks hem de metabolizma hızlandırıcı özelliğiyle bir taşla iki kuş vurmanızı sağlayacak.

Bir Günde Altı Öğün

Birkaç saatte bir yiyeceğiniz mikro öğünler, sizi sürekli tok tutacak, metabolizmanız devamlı çalışacak, kan şekeriniz sabit kalacak ve vücudunuz kalori yakmak için hazır olacak. Tabi bu öğünlerde ne yediğiniz de çok önemli. Öğünlerinizi önceden planlamanızı öneriyor uzmanlar. Örneğin klasik Akdeniz mutfağı ya da Japon lezzetleri iyi seçenekler olabilir. Evde ya da ofiste elinizin altında meyve, Antep fıstığı ve hatta yumurta gibi hazır atıştırmalıklar bulundurursanız, aniden bastıran bir açlık kriziyle bir paket çikolataya davranmamış olursunuz.


Önerilen yazılar