Mükemmel Kahvenin Püf Noktaları

Evde de kahve keyfinizden ödün vermemek için ipuçlarımızı takip edin.

Usta bir baristanın özenle hazırladığı kahveleri keyifle yudumlamayı özlediniz mi? Şimdilik favori kahve dükkanınızdan uzak kalmış olabilirsiniz ama evde de lezzetli bir kahve hazırlamanız mümkün. Bunun için belki eskiden pek o kadar da dikkat etmediğiniz bazı noktaları unutmamanız yeterli!

Bildiğiniz gibi evde kahve yapmanın en kolay yollarından biri de french press kullanmak, fakat french press kolay görünen bir yöntem olsa da, mükemmel kahve lezzetine giden bu yolda bazı basit adımlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Öncelikle taze öğütülmüş kahve çekirdekleri kullanmanız kahveden en fazla aromayı almanızı sağlayacak. Kahvenin nasıl çekildiği de çok önemli. Eğer french press kullanıyorsanız kahvenizin deniz tuzu büyüklüğünde, kalın bir biçimde çekilmiş olmasına dikkat edin. Evde kendi değirmeniniz varsa kahveyi çekirdek olarak alıp her seferinde kendiniz öğütün. Değirmeniniz yoksa da vakumlu paketler yerine taze öğütülmüş kahveleri tercih edin.

Şu aralar taze kahve bulmak zor ancak imkansız değil, mahallenizdeki üçüncü dalga kahvecilerin böyle bir servisi olup olmadığını öğrenebilir ya da kafeingo.co, istegelsin, getir ya da banabi gibi sanal uygulamalardan sipariş vermeyi düşünebilirsiniz.

Şimdi gelelim kahveyi demleme aşamasına. Başta, french press’i kullanmadan önce sıcak sudan geçirin. Böylece kahvenizin daha uzun süre sıcak kalmasını garanti edebilirsiniz. Sonra suyu kaynatın ve biraz bekletin. Çünkü kahve için ideal su sıcaklığı 95 derecedir.

Doğru aromayı yakalamak için bir fincan kahveye 13 gram kahve kullanmalısınız. Bu da yaklaşık 2 yemek kaşığı toz kahveye denk geliyor. Kalınca öğütülmüş 2 kaşık kahveyi prese koyun ve kaynayıp bir süre bekletilmiş suyun bir kısmını üzerine ekleyin. Üzerinde sarımtırak bir köpük oluşana kadar karıştırın ve ardından suyun kalanını ilave edin. Arzu ettiğiniz lezzete göre 2-4 dakika demlenmeye bırakın. Dilerseniz demlenme aşamasında arada 1-2 kere karıştırabilirsiniz. Demlenme süresinin sonunda pistonu yavaşça aşağı itin ve kahvenizin tadını çıkarmaya başlayın!

Satın aldığınız kahvenin daha uzun süre taze kalması içinse onu hava almayan bir cam ya da seramik kavanozun içinde saklayın. Düşünülenin aksine kahveyi buzdolabında tutmamanız gerekiyor, bu kahvenin içindeki nemin ortaya çıkmasına ve kahvenin bozulmasına neden oluyor. Kavanozu ışık almayan bir dolabın içinde saklamak kahvenizi taze tutmak için ideal olacak.


Önerilen yazılar