Müzede Yaz Tatili

Yaz tatilinin şehirde geçen günlerinde çocukların keyifle katılabileceği çeşit çeşit atölye İstanbul müzelerinde!

Evet, çok trafik var. Stres dolu. Yoğun. Kalabalık. Ama yine de sunduğu sayısız imkânla İstanbul beni büyülemeye devam ediyor. Yaz geldi, okullar tatil oldu, bazılarınız çocukları alıp yazlıklara kaçtı bile. Ama şehre mâhkum olan anne babaların “Çocuklar yazın nasıl vakit geçirsin; hem eğlensin hem kendilerini geliştirsin?” diye kara kara düşünmeye başladıklarını tahmin etmek zor değil. Yaz okullarındaki genel trend spora yoğunlaşmak üzerine; aslında bunda da yanlış hiçbir şey yok.

Çocuklarınız için biraz daha farklı, daha yaratıcı seçenekler mi arıyorsunuz? Şehr-i İstanbul burada devreye giriyor; yardımınıza kentin birbirinden renkli müzeleri koşuyor.

İstanbul Modern

Sanat deyince şehrimizin göz bebeği olan İstanbul Modern, Tophane’den Beyoğlu’ndaki geçici binasına taşınsa da etkinlikleri hız kesmiyor. İstanbul Modern, 7-12 yaş aralığındaki çocuklara yönelik en çok sayıda ve çeşitli atölyeye ev sahipliği yapıyor. Moda, sinema, fotoğraf, mimarlık, resim, heykel; çocuğunuz neye ilgi duyarsa duysun; buradaki 10 farklı atölyeden biri mutlaka ona göre olacaktır.

Pera Müzesi

Pera Müzesi’nin en sevdiğim yanı etkinliklerine, değişen her sergisinin temasına uygun bir de çocuk atölyesi eklemesi. 26 Ağustos’a kadar sürecek olan İstanbul’da Deniz Sefası ile uyumlu olarak 4-6 yaş arasına Denizdeki Dostlarım ve Denizin Altı Ellerimin Altında; 7-12 yaş arasına ise Sular Yükseliyor: Gelgit isimli atölyeler düzenleniyor. Bunların dışında da bu iki yaş grubuna yönelik hazırlanmış pek çok başka etkinlik de var. Bu arada atölye çıktılarından oluşan bir seçki de müzede sergileniyor.

Sabancı Müzesi

Müzeye gitmişken şöyle güzel bir Boğaz havası da alalım derseniz, buyurun Sabancı Müzesi’ne… Üstelik Sabancı Müzesi’ndeki atölyeler son derece kapsamlı. Çocuklar yarım gün ya da tam gün katılabilecekleri bu atölyelerde fotoğraftan resme, tasarımdan illüstrasyona pek çok sanat ve tasarım alanını tanıma şansı buluyor. Etkinlikler açık havada müzenin bahçesinde düzenlenerek çocukların doğa ile olan ilişkilerini de güçlendirmeyi hedefliyor.

Oyuncak Müzesi

İşte çocukların en sevdiği ve gitmekten asla bıkmayacakları müze! Daha kapısındaki zürafa ve kurşun askerle içinize neşe doldururken etkinlikleriyle de vazgeçilmez durağınız olmaya aday. 13 aylık bebeklerden 12 yaşındaki çocuklara kadar en geniş yaş grubu aralıklarına hitap eden etkinlik ve eğitimler burada düzenleniyor. Özellikle bir tanesi, başka alternatifini pek göremediğimden ilgimi çekti: 9-12 yaş için oluşturulmuş Tarihin Peşinde Arkeoloji Atölyesi. Küçük arkeolog adayları bu atölyede arkeologların çalışma yöntemlerini, onlara yol gösteren ipuçlarını öğreniyorlar, onlar için hazırlanmış özel höyük maketleri üzerinde kazı çalışmaları yapıyorlar. Hatta buluntuları restore bile ediyorlar.

Rahmi M. Koç Müzesi

Burası gizli bir hazine, çocuklar için hatta kalbi çocuk kalmışlar için saklı bir cennet! Atölye, etkinlik vs. olmasa da miniklerinizle defalarca gidip model arabalarıyla, nostaljik demiryolu seferiyle, Haliç turuyla tadını çıkarabileceğiniz şahane bir endüstri ve mühendislik müzesi. Yıl boyu devam eden çocuklara özel atölyeler yaz mevsiminde de yenilenerek devam ediyor. Üstelik tema sadece bilim değil sinemadan mutfağa geniş bir yelpazeden oluşuyor.

Yazar: Ezgi Elibol Topçuoğlu


Önerilen yazılar