MAKALE

Nefes Egzersizleri ile Kaygıyı Azaltın!

Nefes Egzersizleri ile Kaygıyı Azaltın!

Yaşadığımız kaygı, stres, heyecan, korku ve panik gibi duygu değişimlerinin de etkisiyle doğru nefes almayı unutuyoruz…

Nefes ve stres ilişkisine dikkat çeken Uzm. Kln. Psk. Tuğçe Dabağer, sadece nefes alıp verme alışkanlığımızı değiştirerek ve doğru nefes almayı öğrenerek kaygımızı yönetebilmemizin mümkün olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Doğru nefes aldığınızda; stres, anksiyete, depresyon gibi durumları çok daha iyi yönetebilirsiniz. Çünkü beden ve ruh sağlığı birbiri ile bağlantılıdır. Bedeninizde iyi şeyler meydana gelirken ruhunuz da bu ilerlemeye tepkisiz kalmaz.” diyor. Doğru nefes ve nefes egzersizleri ile bedeninizde meydana gelecek olumlu değişiklikleri şunlar:

1. Bağışıklık sisteminiz güçlenerek, hastalıklara karşı direnciniz artar.

2. Uyku düzeniniz çok daha kaliteli olur.

3. Uykuya dalmakta zorlanma ya da uzun süre uyumanıza rağmen kendinizi yorgun hissetme gibi sorunlarınız ortadan kalkar.

Evde uygulayabileceğiniz nefes teknikleri ve nefes egzersizleri

Karından Nefes Almak
Gözlerinizi hafifçe kapatın ve rahat bir pozisyona geçtikten sonra bir elinizi göğsünüzün diğer elinizi ise karnınızın üzerine koyun. Doğal akışınızda nefes alıp verin ancak bunu yaparken nefesinize odaklanın. Bu yöntemi uygularken, göğsünüzü değil, diyaframınızı şişirmeniz oldukça önemli. Ellerinizin nefes alıp verdiğiniz bölgelerde olması, nefes akışını hissetmeniz ve doğru nefes alıp almadığınızı kontrol etmeniz açısından fayda sağlayacaktır.

Eşit Nefes Almak
Bu nefes egzersizinde, burnunuzdan solumanız çok önemli. Nefes alırken içinizden dörde kadar sayın. Aynı şekilde nefesinizi verirken de dörde kadar sayın. Bu nefes egzersizini özellikle kendinizi sinirli ve stresli hissettiğiniz anlarda uygulayabilirsiniz. Böylece kısa süre içinde sinir sisteminizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

4-7-8 x 7 Nefes Egzersizi
Gün içerisinde sık sık kaygı, korku, endişe gibi duygularla baş etmemiz gerekiyor. Böyle anlarda rahatlamak için 4-7-8×7 nefes egzersizinin gücünden yararlanabilirsiniz. Bu egzersizi uygularken, içinizden 4’e kadar sayın ve burnunuzdan nefes alın. Sonra aldığınız nefesinizi tutun, 7’ye kadar sayın ve 8’e kadar sayarken ağzınızdan yavaş yavaş nefesinizi verin. Bunu 7 set halinde yaptığınızda rahatladığınızı ve endişelerinizin azaldığını fark edebilirsiniz.


Önerilen yazılar