NFT ile Yeni Nesil Koleksiyonerlik

Neden kopyalanabilir dijital sanat eserlerine binlerce dolarlar ödenmeye başlandı?

Son zamanlarda sosyal medyada olduğu kadar ana akım medyada da kendine yer bulan NFT kavramı, sizin de gözünüze çarpmış olmalı. 2.9 milyon dolara satılan tweet’ler, 69 milyon dolara satılan dijital kolajlar ve 6.6 milyon dolara satılan videolar hepimizin dikkatini çekebilecek sayılar ne de olsa. Bu yıl Mart ayında gerçekleşen NFT satışlarının toplam değeri ise 200 milyon dolara ulaşmış durumda.

Fiziksel sanat eserleriyle kıyaslamak gerekirse, Monet’nin Nymphéas adlı tablosu 2014’te, dijital sanatçı Beeple’ın 69 milyon dolara sattığı “Everydays: the First 5000 Days” adlı kolajından 15 milyon dolar daha düşük bir değere satılmıştı. Beeple’ın eseri şu an, yaşayan bir sanatçının imzasını taşıyan üçüncü en pahalı sanat eseri durumunda, Jeff Koons ve David Hockney gibi sanatçıların eserleriyle aynı listede.

Peki neden insanlar bir JPEG’ye bir Monet’den daha fazla para ödemeyi kabul ediyor? Aslında bunun net bir cevabı yok, çünkü bir Picasso tablosu almakla bir NFT almak arasında koleksiyonerlik mantığı açısından çok bir fark yok. Bu eşsiz bir sanat eserine sahip olmanın verdiği haz duygusuyla açıklanabilir; tabii bazı durumlarda yatırım yapma amacı da taşıyor olabilir.

Peki aslında baktığınızda kolayca kopyalanabilen dijital varlıklar olsalar da NFT’ler nasıl oluyor da bu kadar yüksek değerlere alıcı bulabiliyor? Aslında NFT’ler kopyalanamıyor. Çünkü NFT’nin açılımı “Non-Fungible Token”, bu daha küçük parçalara bölünemeyen ve aynısından bir daha üretilmesi mümkün olmayan dijital bir varlık demek. Örneğin Bitcoin gibi kripto paralar “Fungible”, çünkü aynı birimde bir başka parayla takas edilebiliyor veya parçalara bölünerek alınıp satılabiliyor. NFT’ler ise blockchain teknolojisi sayesinde eser sahipleri tarafından eşsiz bir imza ile işaretleniyor. Böylece bu dijital varlık kopyalansa bile ürünün “orijinaline” sahip olan kişi dışında başka hiç kimse onun üzerinde hak iddia edemiyor.

Siz de NFT dünyasına göz atmak ve hatta belki de kripto bir sanat eserine sahip olmak için NFT’lerin satın alınabildiği en popüler platformlar olan OpenSea, Rarible ve Nifty Gateway’i ziyaret edebilirsiniz.


Önerilen yazılar