Ödemden Nasıl Kurtulursunuz?

Vücudun kendini savunma yöntemlerinden biri olan ödemden kurtulmanın en sağlıklı yolları.

Ödem, özellikle kadınların sıkça yaşadığı ve kurtulmak için ilginç yöntemlerin denendiği metabolik bir durum. Tanım olarak ödem için deride ya da diğer dokularda normalde bulunması gerekenden daha fazla sıvı bulunması diyebiliriz.

Ödemle mücadele etmeye çalışmadan önce ödemin oluşmasının nedenini bulmak sizi gerçek çözümlere götürecek. Ödemin kronik hastalıklar dışındaki nedenleri arasında:

  • Az su tüketimi ve bunun yanı sıra fazla çay-kahve tüketimi,
  • Kadınlarda regl dönemi ya da hormonal düzensizlikler,
  • Gereğinden fazla şeker-un veya tuz tüketimi,
  • Hareketsizlik,
  • Alkol tüketimi,
  • Yapılan uzun seyahatler ya da uçuşlar,
  • Ve tabi ki kötü beslenmeyi sayabiliriz.

Şunu unutmayın, aslında ödem vücudun kendini koruma yöntemi. Bu nedenle ödem oluştuğunda onunla mücadele etmek yerine bu durumu oluşturan sebebin üstüne gitmek çok önemli.

Özellikle “ödem attırıcı” başlığıyla tavsiye edilen ilaçlar, çaylar ya da bitkisel karışımlar vücuttan fazla sıvı çıkışına sebep olabilir ve böbreklerinizi olumsuz etkileyebilir.

Vücudunuzda şişlik ve ödem hissettiğinizde şeker-un gibi basit şeker içeren karbonhidratları azaltıp sebzeleri artırmak, daha fazla su tüketip daha fazla hareket etmek yapılabilecek en etkili ve doğal çözüm yöntemi olacak.

Size etkileyici bir başlıkla “ödem attırıcı tarifi” veremediğim için üzgünüm ancak geçici çözümler yerine sorunun gerçek sebebine odaklanıp beslenmenizi iyileştirmeniz yapabileceğinizin en iyisi olacak.

Eğer yukarıda bahsettiğim sebeplerin dışında anormal derecede bir ödem hissediyorsanız hekiminize başvurmayı unutmayın.

Yazar: Diyetisyen Alican Demiroğlu


Önerilen yazılar