Önceliğiniz Kendiniz Olsun

Kendi ihtiyaçlarınızı fark edip zihin sağlığınıza özen gösterebilmeniz için 6 ipucu…

Zihin sağlığına özen göstermek demek, tamamen kendinize özel ihtiyaçlarınızı tanımak ve bunları yerine getirmek için uygulama alışkanlığı kazanmak demektir. Bu, özellikle de ihtiyaçlarınızı fark etmeye ve karşılamaya alışkın değilseniz başta zorlayıcı ve hatta bencilce gelebilir. Ancak zihin sağlığına öncelik vermek, stres, kaygı, depresyon ve tükenmişliğin en temel ilacıdır.

Eğer siz de yeni yılda zihin sağlığına öncelik vermek istiyorsanız bu altı ipucunu deneyebilirsiniz. Unutmayın, başkalarına yardım etmenin en iyi yolu, önce kendinize iyi bakmakla başlar!

Olumsuz Yorumlardan Kaçının

Çoğumuz hakkında en fazla negatif yorum yapan kişi ne yazık ki kendimiziz. Kendinize karşı nazik olmadığınızı hissettiğiniz anlarda durun ve bu olumsuz düşünceyi bir kenara bırakıp, onun yerine kendinize nazik bir şey söyleyin. Zamanla, içinizdeki nazik ses, diğerine oranla daha fazla güce sahip olacak.

Tekrarlayan Düşünceleri Durdurun

Varsayımlar ve keşkeler içinde yaşamak hem yorucu hem de endişe uyandırıcıdr. Tekrarlayan düşüncelerin içinde sıkışıp kalmaktan kurtulmanın en iyi yöntemi ise anda olmaktır. Bu konuda meditasyon yapmak çok yardımcı olabilir. Meditasyon, gerektiğinde zihninizi yeniden odaklayabilmeniz için konsantrasyon yeteneğinizi güçlendirir.

Hayır Demek İstediğinizde Evet Demeyin

Zaman sınırlı ve değerli bir kaynaktır. Herkesi memnun etmeye çalışırsanız, yalnızca tükenmişlik hissetmekle kalmaz, aynı zamanda değer verdiğiniz şeylere odaklanmanın zevkini ve gelişimini de deneyimleyemezsiniz. Bu nedenle zamanınızı nasıl değerlendirdiğiniz konusunda amaçlarınıza sadık kalmalısınız.

Kendi İhtiyaçlarınızı Karşıladığınızdan Emin Olun

Özellikle de ekranların önünde fazla zaman geçirdiğimizde, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu şeylerden kolayca uzaklaşabileceğimiz için düzenli olarak kendimizi kontrol etmek çok önemlidir. Susadınız mı, aç mısınız? Sevdiklerinizle bağ kurmaya ya da bir molaya mı ihtiyacınız var? Bu soruları kendinize sorup hem vücudunuzun hem de zihninizin ihtiyaçlarını gerektiği anda karşıladığınızdan emin olmalısınız.

Hareket Edin

Hareket etmek için doğduk. Yine de zaman zaman kendimizi ekran karşısında uzun süre hareketsiz kalmış bulabiliyoruz. Bu nedenle kendinize açık havada yürüme, dans etme, esneme veya egzersiz yapma fırsatlarını yaratmanız, hatta bunları önceden planlamanız önemlidir. Bunların hepsi ruh halini yükseltirken ve stresi azaltır.

İhtiyacınız Olduğunda Destek İsteyin

Hayatın zorlaştığını hisseden kişiler kendini geri çekmeye eğilimli olabilir ve bu da kendilerini soyutlamalarına yol açabilir. Zor zamanları tek başına aşmanız gerekmiyor, güvendiğiniz sevdiklerinizden ve eğer ihtiyacınız varsa uzmanlardan mutlaka destek almalısınız.


Önerilen yazılar