Para Değil Zaman Biriktirin

Alışveriş yapmanın modumuzu yükselttiğini, hatta neredeyse bir terapi olduğunu biliyoruz. Peki bir ayakkabı yerine temizlik hizmeti satın almanın bizi daha mutlu ettiğini biliyor muydunuz?

Günlük hayatın bize dayattığı pek çok zorunluluk var. Bunlar ofise giderken araba kullanmaktan, ev işleriyle ilgilenmeye ya da yemek pişirmeye kadar uzanan, doğruyu söylemek gerekirse, aslında basit sorumluluklar. Ancak bazen hayatın yoğun koşuşturmacası içinde bu ufak tefek işleri bile gözümüzde büyüterek, kendimiz için ekstra stres kaynağına dönüştürebiliyoruz. Peki çözüm ne? Çözüm bilimsel olarak kanıtlandı, kendimizi şımartmak!

Bunu biz değil, British Columbia Üniversitesi’nin kısa süre önce 4 ülkeden 6 bin kişiyle yaptığı araştırmanın sonuçları söylüyor. Araştırmaya katılan her bir kişiye 40 USD dağıtıldı, bu kişilerden bir kısmı bu parayı ayakkabı, giysi gibi somut alışverişlere harcadı, kimisiyse günlük hayatın angarya işlerinin üstesinden gelmek için dışarıdan hizmet almaya. Peki araştırma sonucunda hangi grup hayat kalitesinin daha fazla yükseldiğini hissetti dersiniz? Hayatın sıkıcı sorumluluklarını ve sevmeden yapılan işleri, dışarıdan birine yaptıran grup! Yani hayatta kendilerine ayırdıkları zamanı arttıranlar da diyebiliriz…

Araştırmayı gerçekleştiren psikoloji profesörleri, “Eğer bir sorumluluğu yerine getirmeyi sadece düşünmek bile içinizi sıkıyorsa, o işi başkasına devretmek için para harcamaktan çekinmeyin, kesinlikle buna değecektir,” diyor.

Yaşamdan aldığınız zevki arttırmak için, omuzlarınıza fazla yük bindiren işleri elemelisiniz. Örneğin şehir trafiğinde araba kullanmayı sevmiyorsanız işe kendi otomobilimiz yerine UBER gibi bir hizmetle gitmeye ne dersiniz? Ya da her gün ne pişireceğimiz düşünmek yerine, bunu sizin için düşünüp, yemekleri hazır şekilde adresinize teslim eden bir hizmete abone olmayı göz önünde bulundurabilirsiniz. Dışarıdan alacağınız bu gibi destekler sayesinde kendinize kalan zaman artacak. Böylece sizi mutlu edecek hobilerinize veya tutkularınıza harcayacak zaman bulacak ve daha mutlu bir hayata adım atmış olacaksınız!


Önerilen yazılar