MAKALE

Park Halindeki Aracınız da İlgi İstiyor

Park Halindeki Aracınız da İlgi İstiyor

Biz evde kalırken otomobillerimiz de hareketsiz kalıyor. Verdiğimiz bu öneriler onu arızalardan koruyabilmenizi sağlayacak.

Koronavirüs önlemleri araç kullanımının da düşmesine yol açtı. Bu da park halinde kalan ve uzun süre kullanılmayan araçların arıza riskiyle karşı karşıya kalması demek. Araç ekipmanlarını hasarsız tutmanız ve parçaların daha uzun bir ömre sahip olmasını sağlamanız için takip edebileceğiniz bazı basit adımları Total Turkey şöyle sıralıyor.

Aracınızı haftada bir çalıştırın

Motorun ve diğer mekanik elemanların işlerliğini kaybetmemesi için aracınızı kullanmasanız bile haftada bir çalıştırmanız gerekiyor.

Sıvı seviyelerini kontrol edin

Yağ, soğutma suyu ve fren hidroliği seviyelerini kontrol edin ve sızıntı olmadığından emin olun. Sızıntı olup olmadığını aracın alt kısmına ve park edildiği zemine bakarak kolayca tespit edebilirsiniz.

Yakıt deposunu dolu tutun

Hareketsiz bir aracın yakıt deposu dolu olmalıdır. Depo ne kadar dolu olursa buharlaşma için o kadar az alan olur ve aracın tekrar çalışması kolaylaşır.

Akü bağlantısını kesin

Aracın haftada bir kez çalıştırılması akünün ömrünü mümkün olduğunca uzatmaya yardımcı olur. Ancak boşta duran bir araca bağlı akü, motor hiç çalıştırılmasa bile akü tüketimi anlamına gelir. Bu nedenle akünün tamamen boşalmasını önlemek ve kullanım ömrünü uzatabilmek için akünün bağlantısını kesmeniz öneriliyor.

Lastik basıncını kontrol edin

Yanlış kullanımdan kaynaklanan deformasyonu önlemek için lastik basıncını kontrol edin. Lastik hava basınçları uygun değilse aracı normal olarak kullanmaya başlamadan önce lastik hava basınçlarını uygun aralığa getirilmelisiniz.

İç ekipmanların bakımını yapın

Motor çalışırken, kapı kilitleri, pencereler, klima gibi tüm elektronik ve mekanik kontrol sistemlerini en az iki haftada bir denetlemeniz ve çalıştığından emin olmanız öneriliyor. Bu sistemler hareketli sistemler olduğundan onları periyodik olarak hareket ettirdiğinizde beklemeden kaynaklı zarar görmelerini engellenmiş olabilirsiniz.

Aracınızı koruyucu bir kılıfla örtün

Aracınızı hava koşullarından korumak için kalın, dayanıklı bir koruyucu kılıf kullanmanız öneriliyor. Bu şekilde aracın dış yüzeyi, çeşitli hava koşullarına ve leke gibi unsurlara karşı korunmuş oluyor.

Araba cilası uygulayın

Aracınızın boyasını korumak için araba cilası uygulayın. Cila boyayı daha iyi tutacaktır.


Önerilen yazılar