Pembe Düşler

İlk bakışta “Barbie filminden yeni bir kare mi?” diye düşündürse de, bu yazının konusu bir başka pop kültür ikonu: Renault 5.

1972’de ilk kez üretilen Renault 5, bu yıl 50. yaşını kutluyor! Bunu onurlandırmak için de Fransız otomobil üreticisi ünlü tasarımcı Pierre Gonalons’un kapısını çaldı ve ortaya pespembe rengi ve incelikli detaylarıyla büyüleyen bu elektrikli şov otomobili çıktı.

Otomotiv ve iç dekorasyon dünyalarını bir araya getiren ‘Renault 5 Diamant’ı yaratırken sınırsız özgürlüğe sahip olduğunu belirten Gonalons, yine de 50 yıl önceki versiyonunun zamansız estetiğini korumuş. Bununla beraber, Gonalons’un tasarım kimliğinin, dekoratif sanatlar ve mücevhercilikten ilham alarak silüete ve detaylara yansıdığını da görebiliyoruz.

R5’in pop, optimist ve kesinlikle modern bir yaşamın sembolü olarak gördüğünü söyleyen tasarımcı, düşlerindeki otomobili yaratırken bu devrimci tasarımına saygı duruşunda bulunup diğer yandan da otomotiv dünyasına kendi evrenindeki renkler ve şekilleri yansıtmayı hedeflemiş.

Sanatçının ‘geleceğin otomobili’ vizyonunun hayata geçirilişi de diyebileceğimiz R5 Diamant’ta, aracın orijinalindeki önemli parçalar çıkarılmış ve otomobilin bir mücevhere benzemesi için yeniden tasarlanmış. Örneğin ön ve arka farların şekli birer değerli taşa benzerken otomobilin tekerleklerinin tam merkezine ise bir güneş deseni yerleştirilmiş.

R5 Diamant’ın rengi başlı başına bir sanat eseri! Üç katman boya ile elde edilen pembe ile altından oluşan bu özel renk karışımı ışığa göre altın ya da mavi parıltılarla canlanıyor.

Aracın minimalist iç kısmına geldiğimizde ise bizi geri dönüştürülmüş Fransız mermerinden üretilmiş spiral şekilli bir direksiyon karşılıyor. Üstelik bu çarpıcı şekil fonksiyonellikten de ödün vermiyor! Ayrıca at kılı kumaşla kaplı kontrol paneli, moher yününden üretilmiş zemin kaplaması, pirinç ve altın süslemeleri Gonalons’un detaylara olan tutkusunun kanıtı. Sanatçı aracın anahtarını bile yeniden tasarlamayı unutmamış!

Tüm bu ilginç detayların arka planında ise ileri teknolojili özellikler yatıyor. Parmak izi okuyucuyla açılan kapıları; ileri, geri ve nötr olmak üzere üç seviyeli vitesi; hız, benzin durumu ve zamanı gösteren üç ayrı göstergeyi; sürücünün akıllı telefonunu yerleştirip navigasyon gibi gerekli diğer her şeye oradan ulaşabileceği bir dock’u bunlar arasında sayabiliriz.


Önerilen yazılar