Porsche Rekabeti Kızıştırıyor

Porsche’nin tamamen elektrikle çalışan ilk modeli Taycan, Tesla’nın tahtını sallayabilecek gibi görünüyor.

Porsche’nin elektrikli otomobil konsepti Mission E, Taycan ismini aldı ve seri üretime hazırlandı. 2020’de piyasaya sürülecek Porsche Taycan, gerek tasarımı gerekse performans özellikleriyle elektrikli otomobil dendiğinde akla ilk gelen marka olan Tesla ile rekabeti kızıştıracak.

Sedan kategorisinden olan Taycan saatte 96,5 km hıza sadece 3,5 saniyede çıkabiliyor. Lityum iyon pili 600 beygir gücüne sahip, aracın menzili ise yaklaşık 500 km. Geçtiğimiz haftalarda tanıtılmasına rağmen, şimdiden neredeyse 20 bin kişinin Taycan’ı satın almak için başvuru yapması, modelin başarısını kanıtlıyor.

Narin hatlarıyla göz alan Porsche Taycan’ın henüz tüm tasarım detayları paylaşılmadı ancak üretimden sızan fotoğraflar, markanın prototip modelde bazı ufak değişikliklere gidebileceğinin ipuçlarını veriyor.

Mission E henüz Taycan adını almadan, Maroon 5 grubunun otomobil tutkunu solisti Adam Levine tarafından Los Angeles’ta test edilmişti. Bu da Porsche’nin arkasına şov dünyasının gücünü de alarak iddiasını sağlamlaştırdığı anlamına geliyor.

Porsche hayranlarının içten yanmalı motoru olmayan bir Porsche’nin marka ruhunu nasıl koruyabileceği hakkında soru işaretleri olsa da, marka bu konuda kendisine güveniyor ve işin özünün motor sesi değil yol hissi olduğunu söylüyor.

Görünen o ki son sözü söylemek için 2020’yi beklememiz gerekecek.


Önerilen yazılar