Projeksiyon Seçme Rehberi

Hem sinema keyfini, hem spor heyecanını evde yaşamak için doğru projeksiyonu nasıl seçmelisiniz?

Evde geçirdiğimiz uzun zamanlar bize kullandığımız teknolojileri doğru seçmenin önemini de hatırlattı. Sinemalardan uzak kaldığımız dönemde evde film keyfi yaptık, spor müsabakaları yeniden başladığında gerek Euro 2020, gerekse olimpiyatların heyecanını evde yaşadık. İlerleyen dönemler ne getirir bilmiyoruz elbette ama evde gerek film gerekse spor karşılaşmaları izlemek için doğru seçilmiş bir projeksiyon olması her zaman için ideal.

Evinizin salonunu stadyum ya da sinema salonuna çevirmek için piyasadaki onlarca model arasından doğru modeli bulabilmek için lümen (parlaklık), kontrast (renklerin zıtlığı) ve çözünürlük (piksel sayısı) gibi teknik özellikleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Birçok evde artık ikinci bir ekran sistemine ihtiyaç duyuluyor. Siz de evinize bir projeksiyon almak istiyorsanız seçim yaparken büyük bir teknoloji markası olan Epson’un belirttiği şu noktalara mutlaka dikkat etmelisiniz.

Odanız Karanlıksa

Evde sinema salonu ortamını yaşamak isteyenler karanlık oda projeksiyonlarını tercih ediyor. Karanlık oda projeksiyonunda öncelik her zaman yüksek kontrast olmalı. Çünkü yüksek kontrast uzun süreli seyirlerde hem gözlerin yorulmasını hem de sulanmasını önlüyor. Aynı zamanda renklerin zıtlığının yüksek olması daha canlı renkler ile seyir keyfini artırıyor. Örneğin futbol maçı izlerken çimler daha yeşil, belgesellerde deniz ve gökyüzü daha mavi oluyor.

Karanlık odalar için dikkat etmeniz gereken ikinci önemli nokta ise çözünürlük. Ev sinema ürünleri 1280×720 yani HD çözünürlükten başlayıp, 1920x1080p FULL HD ile devam ediyor ve 4K UHD çözünürlükte bitiyor. Seyir keyfinin ne kadar yüksek olmasını istiyorsanız o kadar yüksek çözünürlük tercih etmelisiniz. Odanızın ortamı karanlık olduğu için lümen tercihinizin yüksek olmasına, yani çok fazla parlalığa gerek yok. 1.000 ile 3.000 lümen aralığında bir aralık sizin için yeterli olacak.

İkinci Bir Odaya Yerleştirecekseniz

İkinci ekran veya salondan farklı bir oda için projeksiyon seçiminde öncelik yüksek kontrast olmalı. Çünkü ikinci bir odanızda, örneğin çalışma odanızda, her zaman karanlık ortam istemeyebilirsiniz ya da oyun konsolu veya bilgisayar ekranı gibi kullanmayı zaman zaman tercih edebilirsiniz. Bu nedenle parlaklığın biraz daha yüksek olması ideal olur. Minimum 1.000 lümen ve üstü ürünlere yönelebilirsiniz, çözünürlüğün ise HD ve Full HD olması yeterli olacaktır.

Televizyon Yerine Projeksiyon Kullanacaksanız

Eğer düz panel televizyon yerine projeksiyon tercih edecekseniz lazer TV projeksiyonlar öneriliyor. Bu seçenekte de yüksek kontrast öncelikli olmalı ardından gelen kriter ise parlaklık olmalı. En az 3.500 lümen ile 5.000 lümen arası parlaklık seçemniz öneriliyor çünkü daha düşük parlaklıklarda perdeleri ya da ışıkları kapatmanız gerekebilir. Lazer TV projeksiyonların bir avantajı da ısı üretmedileri için fanlarının daha az çalışması ve bu nedenle daha sessiz olmaları.

 


Önerilen yazılar