Retro Elektro!

Renault nostaljik tasarımlı, elektrikli alt yapılı konsept aracıyla açık havanın keyfini sürüyor.

Renault koleksiyonerlerinin buluştuğu 4L International adlı festival geçtiğimiz günlerde 10. yılını kutladı. Özellikle, adından da anlaşılacağı gibi, Renault’nun 1964 yılında üretimine başladığı ve 1992’ye kadar çeşitli versiyonlarını ürettiği 4L adlı modeline odaklanan etkinlikte her yıl olduğu gibi Fransa ve Avrupa’nın dört bir yanından bin kadar klasik Renault aracı ve binlerce Reanult hayranını ağırlandı.

Bu yılki etkinlikte Renault konuklarına tatlı bir de sürpriz yaptı ve onları alt yapısı fütüristik, görünümü nostaljik yeni bir konsept otomobille tanıştırdı: Renault e-Plein Air.

Bu konsept aracın atası, Renault 4’ün versiyonlarından biri olan 1968 doğumlu Plein Air modeli. 60’ların sonlarında yükselen bir trend olan iki kişilik otomobillerden biri olarak üretilen ve adı Türkçe’de ‘Açık hava’ anlamına gelen Plein Air, tahmin edebileceğiniz üstü açık bir modeldi. Araç daha çok eğlence amaçlı kısa yolculuklar için tasarlanmıştı, ancak aynı dönemde fiyat performans dengesi açısından ondan daha avantajlı rakiplerinin piyasadaki hakimiyeti nedeniyle yalnızca 563 adet üretildi ve modelin üretimine 1970’de son verildi.

Renault bu modelin anılarda kalmasını istememiş olmalı ki dış görünümünü Plein Air’den alan ancak içinde Renault’nun iki kişilik minik elektrikli otomobili Twizy’ninkinin aynısı bir altyapıya sahip e-Plein Air’i etkinlikte tanıttı.

Renault’nun klasik araç ve tasarım departmanları ile Melun Rétro Passion adlı otomobil koleksiyoner ekibinin bir araya gelerek tasarladığı bu özel proje için bir retro baş yapıtı demek yalnış olmaz. Başta elektrikli motor olmak üzere orijinal modele yapılan modern dokunuşlar, ortaya hem günümüz otomobillerine meraklı olanların hem de klasik otomobil hayranlarının beğenebileceği bir karışım çıkarmış.

Konsept bir araç olan e-Plein Air’in performansına dair teknik veriler açıklanmasa da, Twizy ile aynı elektrik ünitesini kullandığı düşünüldüğünde, onun da 17 beygir gücüne ve 100 km menzile sahip olduğunu tahmin edebiliriz.

Berrak bir gökyüzüyle aynı renkteki masmavi koltukları, geometrik hatları ve elbette bagajındaki hasır piknik sepetinin yaptığı son retro dokunuşla e-Plein Air’in keyifli yaz yolcululuklarının başrolünde olabileceğini düşünebiliriz. Ancak Renault henüz bu konsept modeli üretime geçirip geçirmeyeceğine dair bir açıklama yapmadığı için şimdilik bunun sadece hayalini kurabiliriz.


Önerilen yazılar