Retro Görünüşüne Aldanmayın

Dış görünüş yanıltıcı olabilir; tıpkı 1920’lerden gelmişe benzeyen ancak sesle kontrol dahil birçok ileri teknolojiye sahip olan bu elektrikli otomobilinki gibi.

Amerikalı otomobil üreticisi Olympian Motors, geçmişle geleceği buluşturan bir elektrikli otomobille karşımızda! İlk bakışta, retro hatlarıyla 1920’lerin otomobillerini andırsa da kaputunun altında birçok ileri teknoloji barındıran bu modelin adı Olympia 01.

Eski dönemlerin zarif estetiği aracın yuvarlak hatlı ve iki renkli gövdesinde kendini gösteriyor. Aracın içi de tercihi sadelikten yana olanların beğeneceği şekilde tasarlanmış. Bizi gün boyu telefon ve bilgisayar ekranlarıyla çevrili etrafımızdan bizi uzaklaştırıp daha huzurlu ve sakin bir sürüş ile yolculuk deneyimi için, buton ya da ekran fazlalığından kaçınılmış. Bunlar yerine ileri teknoloji, sesle kumanda ve kontrol gibi işlevler sunacak şekilde kullanılmış.

Aracın tasarımcıları Olympian 01’i, Japonya’nın kusurları kabullenen bir hayat görüşü demek olan wabi sabi felsefesinden yola çıkarak tasarladıklarını söylüyor. Böylece ortaya doğallığın, minimalizmin ve estetiğin sürdürülebilirlikle buluştuğu, dengeli bir karışım çıkmış.

Olympian ayrıca yolcu ve sürücünün güvenliğini üst düzeye çıkarmak için de çalışmış. Olası kazaların önüne geçmek adına otomobilin üreticileri, bataryayı yol tutuşu iyileştirmek üzere stratejik bir biçimde yerleştirmiş. Buna rağmen yine de bir kaza gerçekleşirse, otomobilde kullanılan askeri seviyedeki karbon fiber ve titanyum materyaller, sağlamlaştırılmış camlar ile dokuz adet hava yastığı gibi önlemlerle sürücü ile yolcuların güvende olması sağlanmış.


Önerilen yazılar