Retro Stilli Otonom Peugeot

Peugeot’nun e-LEGEND konsepti retro görüntüsüyle geçmişe, otonom sürüş özellikleriyle de geleceğe göz kırpıyor.

Genellikle elektrikle çalışan ve otonom sürüş özellikleri sunan konsept otomobilleri fütüristik tarzlarda görmeye alışkınız. Ancak Fransız otomobil üreticisi Peugeot, Paris Motor Show’da tanıttığı en yeni konsept otomobiliyle işleri tersine çevirdi. Markanın zengin mirasının ve zarif tasarımlarının DNA’sını taşıyan e-LEGEND, markanın ikonik otomobili 504 coupé’nin retro hatlarını taşıyan modern bir versiyonu adeta.

Peugeot da, diğer birçok otomotiv üreticisi gibi yakıtla çalışan otomobillerden, tamamen elektrikle çalışanlara geçiş dönemine yoğunlaşmış durumda. Markanın CEO’su Jean- Philipe Imparato bu süreci “Optimist ve ilgi uyandırıcı bir geleceğe odaklanmak” olarak tanımlarken, elektrikli ve otonom otomobillerin sürüş keyfini daha da artırmak için bir fırsat olduğundan da bahsetti.

Peugeot’nun e-LEGEND konsepti ikisi otonom, ikisi manuel olmak üzere dört farklı sürüş moduyla gelecek. Bu modlar, yol ve trafik durumuna ya da sürücünün kendi kişisel tercihlerine göre seçilebilecek. SOFT sürüş modu aracın yolcularının konforuna odaklanırken dijital ekranlarda görünen bilgiler de minimuma indiriliyor. SHARP modu ise sosyal medya gibi dijital aktiviteler için maksimum bağlantı sunuyor.

Manuel modlar ise LEGEND ve BOOST olarak ikiye ayrılıyor. İlki ekranlarına yansıttığı ahşap efektiyle, 504 coupé’nin ahşap iç dekoruna selam dururken ikinci mod ise güçlü elektrik motoru sayesinde daha dinamik bir sürüş hissi sağlıyor ve yolu tek bir ekrana 180 derecelik bir açıyla yansıtıyor.

Aracın içi, otonom modlardayken konfigürasyon değiştiriyor, direksiyon geri çekiliyor, ön koltuklar geriye yatıyor ve kol destekleri ortaya çıkıyor. Bu özellikleriyle e-LEGEND sürücü ve yolculara başka aktivitelere odaklanmak için konforlu bir atmosfer yaratmış oluyor. Sesle aktive edilen yapay zekalı asistan ise yolculuk boyunca eşlik ediyor. Maksimum hızı saatte 220 km olan aracın menzili 600 kilometre, ancak hızlı şarj teknolojisi sayesinde 25 dakikalık bir şarjla 500 km mesafe katedebiliyor.

Geleceğin sürüş teknolojilerini, rakiplerinden farklı olarak bir retro bir tarzda sunan Peugeot e-LEGEND, özellikle klasik otomobil meraklılarını favori modeli olacak gibi görünüyor.


Önerilen yazılar