Sadeliğin Estetiği

Oslo, minimal bir estetikle bir çocuk bisikletinin rahatlığını birleştiren yeni bir ulaşım biçimi sunuyor.

San Fransiscolu Karmic adlı firma, minimal estetiğiyle Apple ürünlerini kıskandıracak bir bisiklet tasarladı. Oslo, şehir içi ulaşımda, konforu ve kullanım kolaylığını öne çıkarmak için farklı işlev ve tasarım özelliklerini bir araya getiriyor.

Geçtiğimiz ay bir Kickstarter kampanyası olarak tanıtılan Oslo, tahmin edebileceğiniz üzere bir elektrikli bir motora ve selesinin altında bulunan, hızla değiştirilebilen bir pile sahip. Bisiklet saatte 10 km hız yapabiliyor.

Aracın genel tasarımı ise son derece sade. Tıpkı pili gibi, kabloları, zincirleri ve dişlileri de gövdesinin altına gizlenmiş ve böylece ortaya tüm mekanik detaylardan arınmış bir zariflik ortaya çıkarılmış.

Sürücüsüne hızı ve pil durumunu haber veren daire biçimli bir LCD ekran da gidonun tam ortasına yerleştirilmiş. Monokrom gövdesinin üzerinde bulunan geniş ve konforlu selesi, çocuk bisikletlerinde görmeye alıştığımız seleleri andırıyor. Selenin altında ise telefon ve cüzdan gibi eşyalarınızı saklayabileceğiniz ufak bir bagaj yer alıyor.

Yaklaşık 20 kilogramlık gövdesi ile geniş lastikleri, sürüşte hem güven hem de rahatlık vaadediyor. Farları gündüz farı olarak tasarlandığından her zaman açık ve üstelik şarj da gerektirmiyorlar. Arka lambası da görünürlüğü artırıyor ve aynı zamanda stop lambası işlevi görüyor.

Oslo, son zamanlarda çok sık rastladığımız, şehir içi yolculuklara yönelik elektrikli bisiklet ve motosiklet tasarımlarının arasından, hem görüntüsü hem de işlevlerinde minimalliğe yaptığı etkili vurgu ile öne çıkıyor.

 


Önerilen yazılar