Sağlıklı Bir Sonbahar Geçirin

Mevsim geçişini sağlıklı atlatmak için mutlaka edinmeniz gereken iki basit alışkanlık.

Mevsim değişiklikleri sırasında meydana gelen yorgunluk, depresyon ve uyku problemleri çoğu zaman hastalık belirtileri olarak düşünülüyor. Oysa ki mevsim değişikliklerinin insan psikolojisi üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinin varlığı araştırmalar aracılığıyla ortaya konuldu.

Ruh hali ve psikolojik duruma yaptığı etkiler kadar beslenme alışkanlıklarını da değiştirebilen mevsim geçişleri iştahsızlığa yol açabiliyor; hatta bunun tam aksine aşırı yemek yemeye de neden olabiliyor.

Bu dönemlerde yorgunluk, uykusuzluk ve halsizlik gibi belirtilerle ortaya çıkan mevsim değişikliği sorunlarıyla savaşmak için sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak daha da büyük bir önem kazanıyor.

Birdenbire ortaya çıkabilen beslenme bozukluklarından etkilenmemek için öncelikle bol protein ve karbonhidrat ağırlıklı bir kahvaltıyla güne başlamalısınız. Yapılan araştırmalar mevsimsel değiklik süreçlerinde kahvaltıda protein ve karbonhidrat ağırlıklı beslenerek güne başlayan kişilerin daha enerjik ve mutlu olduğunu gösteriyor. Bu nedenle bu öğünü kesinlikle atlamamalı ve bol su içmeyi de asla ihmal etmemelisiniz.

Mevsim geçişleri boyunca egzersiz düzeni konusunda da özenli davranmanız gerekiyor. Günlük düzenli yürüyüşler yaptığımızda hormonal dengemizin düzenlendiğini ve metabolizma hızımızın arttığını unutmayalım!

Yürüyüşün yanı sıra yüzme, bisiklet gibi egzersizler de yorgunluktan kurtulmanızı ve kendinizi çok daha enerjik hissetmemizi sağlayacak. Streching, yoga, pilates gibi egzersizlerin ise hem bedeninizi hem de zihninizi rahatlatıp size kendinizi daha mutlu hissettirdiğini unutmayın. Hangisini tercih ettiğiniz önemli değil,yeter ki hareket etmeye mutlaka özen gösterin!

Sağlıklı ve mutlu günler bizlerin olsun.

Yazar: Remzi Bilgiç


Önerilen yazılar