Sağlıklı Gözler İçin Yedi İpucu

Güneş gözlüğü seçerken doğru koruma için nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Güneş gözlüğü alırken ilk olarak yüzümüze yakışıp yakışmadığına bakarız ancak güneşin zararlı ışınlarına karşı gerçek bir koruma için aklımızda bulundurmamız gereken farklı özellikler de var.

Türk Oftalmoloji Derneği uzmanları güneş ışınlarının göz hastalıklarına zemin hazırlayabileceğine dikkat çekiyor ve doğru seçildiğinde güneş gözlüklerinin önemli bir korunma önlemi olduğunu söylüyor. Özellikle yaz aylarında güneş ışınları daha fazla ve dik olarak ulaştığı için güneş gözlüğü kullanımı daha da önem kazanıyor.

Gözlerimiz güneşten gelen 400 ile 760 nanometre arasındaki ışık bandına duyarlı. Güneşten gelen 400 nanometre yani Ultraviyole ve altındaki ışınlar ise yüksek enerji içerdikleri için hücre ve hücre DNA’sı üzerinde olumsuz etkilere sahip. UV ışınlarının dalga boyu küçüldükçe zararlı etkileri de arttığından en zararlı dalga boyunun UV-C olduğunu söyleyebiliriz. Normalde atmosferdeki ozon tabakasını geçemese de eğer ozon tabakasında hasar varsa, bu durum en zararlı ışın bandının da dünyamıza ulaşmasına neden oluyor. Bu zararlı ışınlar da gözümüzde ve göz çevremizde birçok hastalığa zemin hazırlayabiliyor.

Bunlardan korunmanın en iyi seçeneklerinden birisi de güneş gözlüğü kullanmaktan geçiyor. Peki gözlük seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Ultraviyole (UV) koruyucu etikete bakın

Güneş gözlüğü satın alırken aranacak en önemli şey, UV ışınlarını %100 engellediğini gösteren bir etiketi bulunmasıdır. UV koruyuculuğu ilk dikkat etmemiz gereken kuraldır.

Daha büyük daha iyidir

Almayı düşündüğümüz güneş gözlüğü göz bölgenizde ne kadar fazla alanı kaplıyorsa o kadar iyi korur. Özellikle göze yandan gelen UV ışınlarını kesen büyük boyutlu gözlükleri tercih edin.

Daha koyu camlar daha iyi koruma sağlamaz

Çok koyu camlar havalı görünse de daha fazla UV ışınını engellemez. Sadece camın rengine değil, ne kadar fazla UV engellediğine bakın.

Cam rengi önemli değildir

Bazı gözlük camları sarı, yeşil veya gri gibi çeşitli renktedir. Farklı renkler zararlı ışınları engelleme durumunu değiştirmez ancak spor yapanlar için yararlı olabilecek görüntü ve renk kontrastını artırabilirler.

Polarize camlar UV’yi değil yansımayı önler

Polarize güneş gözlükleri, deniz veya göl yüzeyi gibi yansıtıcı yüzey kaynaklı yansımayı azaltır. Camın sadece polarize özelliği daha fazla koruma sağlamaz, gözlük alırken UV korumasına sahip olması daha önemlidir.

Gözlük maliyeti, satın almada en önemli faktör değildir

Güneş gözlüklerinin pahalı olması kaliteli olduğu anlamına gelmez. Gözlüğün %100 UV engelleme özelliğini gösteren etikete sahip olması gözlüğün fiyatından daha önemlidir. Fiyatı makul gözlükler de bu özelliğe sahip olabilir.

Kalite standartlarını kontrol edin

Alacağınız güneş gözlüğünün TSE, CE işareti gibi kalite standartlarına sahip olmasına dikkat edin.


Önerilen yazılar