MAKALE

Sağlıklı Sınırlar Koyabilme Sanatı

Sağlıklı Sınırlar Koyabilme Sanatı

Sınır koyabilmeyi bilmek hem sizin hem de ilişkilerinizin sağlığı açısından çok önemli!

Bazen hayatın akışına kapılıp gidiyor ve kendimizden çok başkalarının ihtiyaçlarına göre yaşayabiliyoruz. Ne de olsa ilişkilerde sınırlar belirlemek kolay bir iş değil. Bu göz korkutucu olabilir, başkalarına neye ihtiyacınız olduğunu söylemek bize kendimizi bencil ve hatta kaba gibi hissettirebilir.

Ama sağlıklı sınırlar koymayı becerebilmek hem fiziksel hem de ruhsal olarak güvende ve değerli olmanızı sağlar. Sınırlar koymak demek kendimize daha iyi bakmanın yanı sıra daha anlamlı ve gerçek ilişkiler de kurabilmek demektir.

İşte sağlıklı sınırlar koymak için izleyebileceğiniz adımlar…

Vücudunuzu Dinleyin

Biz her zaman farkında olmasak da vücudumuz kişisel limitlerimizin sınırına yaklaştığında bize sinyaller verir. Çenenizi ya da yumruklarınızı çok sıkıyorsanız, istemsizce kıpırdıyorsanız ya da birdenbire terliyorsanız bunların hepsi bir sinyal olabilir. Vücudunuzu dinleyin ve bu rahatsızlığınızın nedenini anlamaya çalışın.

Öncelikleriniz Belli Olsun

Zamanımız çok değerli ve sonsuz değil. Eğer herkesi memnun etmeye çalışırsak bu tükenmemize yol açtığı gibi aynı zamanda değer verdiğimiz şeylere odaklanma zevkimizi de elimizden alır. Birine evet derken bunun kendinize hayır demek olmadığından emin olun. Önceliklerinizin bir listesini yapın, zamanınızla enerjinizi harcadığınız şeylerle bu listeyi karşılaştırın ve gerekiyorsa bazı şeyleri değiştirin.

Açıkça İletişim Kurun

Herhangi bir şeyi yapmak istemediğiniz zamanlar için “Hayır” diyebilme alıştırması yapın. Unutmayın, kendinizi açıklamak ya da bir bahane göstermek zorunda değilsiniz. “Hayır teşekkürler,” ya da “Hayır, bugün mümkün değil,” gibi yanıtlar kesinlikle yeterli olacaktır.

Rahatsız Olmaya Alışın

Sınır koyma konusunda yeniyseniz kendinizi tuhaf, rahatsız veya gergin hissedebilirsiniz. Kendinize zaman vererek bu konudaki rahatsızlık hissine alışmayı bekleyin. Eğer ihtiyaç duyarsanız nefes egzersizleri ya da meditasyon yaparak veya güvendiğiniz bir arkadaşınızla konuşarak bu süreçte kendinize destek olun.

Sınırların Esneyebileceğini Unutmayın

Sınırlarımız farklı insanlar için farklılık gösterir; hayatımızın koşullarına, ilişkilerimizin gelişimine göre değişebilir. Kendiniz için belirlediğiniz bu kuralların iyi hissettirip hissetmediğini ara sıra değerlendirmek iyidir. Eğer sınırlarınız fazlasıyla katı ya da gevşek hissettiriyorsa bazı değişiklikler yapmanın zamanı gelmiş demektir.

Hazırlıklı Olun

Bazı insanlar yaptığınız geri bildirimlere beklenmedik tepkiler verebilir; buna hazırlıklı olun. Kendileri sağlıksız sınırlara sahip olan kişiler siz bir sınır koyduğunuzda bundan hoşlanmayabilir. Unutmayın, sınırlarınızı samimi bir biçimde açıklayabilirsiniz, ancak bu tarz insanları memnun etmek gibi bir göreviniz yok.

Sonuç Alın

Eğer birisi sürekli olarak sınırlarınıza saygısızlık etmeyi sürdürüyorsa ne yapabilirsiniz? Bu ilişkiyi bitirmeli misiniz? Ya da bu kişiyle çalışmayı bırakmalı mısınız? Hem yapmayı istediğiniz hem de yapmaya hazır olduğunuz şeyi seçin ve bu konuda taviz vermeyin. Eğer bunun üstesinden tek başınıza gelemeyeceğinizi düşünüyorsanız bir arkadaşınızdan ya da ailenizden destek alabilirsiniz.


Önerilen yazılar