MAKALE

Sağlıklı Spor Alışkanlığı İçin 8 Kural

Sağlıklı Spor Alışkanlığı İçin 8 Kural

Evde güvenli bir şekilde egzersiz yapmak için dikkat etmeniz gereken sekiz kural.

Düzenli spor alışkanlığı edinebilmek sağlık açısından çok önemli. Ancak bazen yapılan bazı hatalar sporun faydalarından yararlanmamızı engelliyor hatta bizi sakatlık gibi risklerle karşı karşıya bırakıyor. Pandemi sırasında hareketsiz kalmamak için çoğumuz evde spor yapmaya başladık ve kimilerimiz bu alışkanlığı hala sürdürüyor. Özellikle de bir eğitmen olmadan, evde spor yaptığımızda bu hataları yapma olasılığımız da artıyor.

İşte evde sağlıklı bir şekilde egzersiz yapmaya devam etmek için unutmamanız gereken noktalar.

Isınma Hareketlerini Atlamayın

Isınmak vücudunuzu daha yorucu aktivitelere hazırlar. Isınmanın amacı kasların ve vücudun ısısını, kalp atış ve solunum hızını artırmak olmalı. Böylece kan akışı hızlanır, kaslar daha fazla esneklik kazanır ve antrenmanında herhangi bir sakatlığa maruz kalma veya antrenman sonrasında ağrı hissetme olasılığınızı azaltır.

Egzersiz Süresini Planlayın

Özellikle spora yeni başlıyorsanız günlük egzersiz süresini vücudunuza çok yüklenmeyecek şekilde planlayın. Tek seferde yaklaşık bir saat yoğun spor yapmak yerine, günde 3-4 kez 15-20 dakikalık egzersizler yapabilirsiniz. Aksi takdirde kaslarınız ve eklemleriniz aşırı zorlanma dolayısıyla zarar görebilir.

Egzersizin Derecesini Kademeli Artırın

Bir antrenman rutini oluşturmaya başladıktan sonra, hareketlerin sayısını ve süreyi kademeli olarak artırın. Kaslarınız ve eklemleriniz spora alıştıkça yaptığınız egzersizin sıklığını ve tekrar sayısını yavaş yavaş artırabilirsiniz.

Soğumayı İhmal Etmeyin

Birçok kişi egzersizi bitirdikten sonra soğuma hareketleri yapmayı atlar. Ancak tıpkı egzersize başlamadan yapılan ısınma hareketleri gibi, egzersizin bitişinde de soğuma hareketlerini yapmak sonradan oluşabilecek kas ağrılarının önlenmesine yardımcı olur.

Ortamı Havalandırın

Spor yaparken dikkat edilmesi gereken kurallardan biri de, ortamın uygun şekilde havalandırılması. Spor için ideal ortam sıcaklığı 20-24 derecedir, bununla beraber sizi doğrudan etkilemeyecek şekilde bir pencerenin açılarak içeriye temiz hava, bol oksijen girmesine dikkat etmelisiniz.

Yemeğinizi Egzersizden 2 Saat Önce Yiyin

Egzersiz sırasında midenizin çok boş veya dolu olmaması önemli, bu nedenle egzersizden yaklaşık 2 saat önce yemek yemeye özen gösterin.

Yanınızda Su Bulundurun

Egzersiz sırasında yanınızda su bulundurun, ancak su ile midenizi çok doldurmayın.

Pamuklu Kıyafetler Giyin

Egzersiz yapmak için giydiğiniz giysilerin pamuklu olması, terinizi emmesi açısından çok önemli. Ayrıca egzersiz sırasında yanınızda bir havlu bulundurarak sık sık terinizi silmelisiniz.


Önerilen yazılar