Sayfalarda Yolculuk

Bir uçağa atlayıp yolculuğa çıkamasak da bir kitabın sayfalarında dünyayı gezebiliriz!

2020 yılı için ne gibi seyahat planlarınız ya da hayalleriniz vardı bilmiyoruz ama tüm dünya gibi sizin de bu hayellerinizi bir süreliğine askıya almış olduğunuzu biliyoruz. Seyahat edemediğimiz bu günlerde evde geçirdiğimiz zamanımızı güzelleştirecek fikirlere ihtiyacımız var ve kitap okumayı bunların en başında sayabiliriz. Hele ki bunlar sizi oturduğunuz yerden bambaşka maceralara çıkaracak gezi temalı kitaplar olursa seyahat hayallerinize ve planlarınıza yenilerini eklemek için size ilham kaynağı da olabilirler.

Gabriel Garcia Marquez – Doğu Avrupa’da Yolculuk

Kitap, Marquez’in 1950’lerde genç bir gazeteci olarak Frankfurt’tan yola çıkıp sırasıyla Doğu Almanya, Çekoslovakya, Polonya, Macaristan ve Sovyetler Birliği’ne uzanan yolculuğunu anlattığı bir günce aslında. Ünlü yazar yolculuk esnasında yaşadıklarını, insanların konuşmalarını ve surat ifadelerini detaylı bir biçimde anlatarak sizi o yılların sosyalist Doğu Avrupa’sına götürüyor.

Ahmet Hamdi Tanpınar – Beş Şehir

Beş Şehir, Tanpınar’ın öğretmenlik yapmak için gittiği Ankara, Erzurum, Konya, Bursa ve İstanbul’un tarihi ve kültürel dokusunda yaşadığı deneyimleri anlattığı bir kitap. Beş Şehir’i okurken Tanpınar’la birlikte her bir şehrin geçmişinden ve kültüründen bilmediğiniz bir şey öğrendiğiniz bir yolculuğa çıkacaksınız.

Jack Kerouac – Yolda

Yolda aslında Chicago, Seattle, New Orleans, Los Angeles gibi Amerika denilince akla gelebilecek her yeri dolaşan Kerouac’ın otobiyografisi aynı zamanda. Yolculuğu esnasında aldığı notlarla yazdığı kitapta Kerouac’la birlikte Amerika’yı karış karış keşfe çıkacaksınız.

Ece Temelkuran – Düğümlere Üfleyen Kadınlar

Düğümlere Üfleyen Kadınlar her biri birbirinden farklı karakterlere sahip dört kadının intikam hırsıyla Ortadoğu’ya yaptıkları yolculuğu anlatan bir roman. Bir gezi kitabı olmamasına rağmen Beyrut, Lübnan, Tunus, İskenderiye, Mısır gibi Ortadoğu ülkelerini bir gezi kitabında anlatılacağı kadar detaylı tasvir ediyor.

Elizabeth Gilbert – Ye Dua Et Sev

30’lu yaşlarındaki Elizabeth Gilbert adlı bir kadının İtalya, Hindistan ve Endonezya seyahatlerini anlatan bir roman olan Ye Dua Et Sev’in baş karakteri aslında yazar Gilbert’ın ta kendisi. Zorlu bir boşanma döneminin ardından kendini seyahat etmeye adamış Gilbert’in anlatımı, bireysel deneyimlerine dayandığı için çok gerçekçi. Bu yüzden de kendinizi bu yolculuğun bir parçası olmuş halde bulmamanız imkansız. Kitabın filmi de çekilmiş ve Julia Roberts’in başrolünü oynadığı hikaye beyazperdede de çok sevilmişti.

Mina Urgan – Bir Dinozorun Gezileri

Mina Urgan’ın hem Türkiye’de hem de dünyada gittiği yerleri anlattığı gezi kitabı sizi Bodrum’dan başlayıp Anadolu’ya, İngiltere’den Amerika’ya kadar birçok yere götürecek. Bir Dinozor’un Gezileri, bir gezi kitabı olmasının dışında, aynı zamanda Urgan’ın gezip gördüğü yerler üzerinden anlattığı kendi hayatının hikayesi.

 


Önerilen yazılar