Şehirde Dolaşan Lüks ‘Lounge’

Renault’nun yeni robot otomobil konsepti EZ-ULTIMO şehir içi seyahatlerin lüks seviyesini zirveye taşıyor.

Otonom araç konseptlerinin artışı çok yakında bu modelleri sokaklarda görmeye başlayacağımızı işaret ediyor. Paris Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyeri gerçekleşen Renault EZ-ULTIMO konsepti, niş bir kitleye hitap eden, lüks yolculuk standartlarını değiştirme ve hatta premium turizme farklı bir bakış açısı getirme konusunda iddialı bir model.

Lüks otellerin ve havayollarının VIP müşterilerine sunduğu ayrıcalıklı transfer hizmetlerinin gelecekteki versiyonu olarak tanımlanabilecek, premium ve paylaşımlı EZ-ULTIMO modeli, elektrikli, internet bağlantılı ve otonom bir robot otomobil.

Paylaşımlı mobilite hizmetleri giderek önem kazanıyor ve bu sayede farklı ihtiyaçlara yönelik farklı konseptlerle tanışıyoruz. EZ-ULTIMO da, herkese ayrıcalıklı ve benzersiz bir taşıma deneyimi sunacak, birinci sınıf bir mobilite çözümü olarak öne çıkmayı hedefleyen bir model.

Renault’nun ‘Fransız tasarımı’ DNA’sını taşıyan EZ-ULTIMO, uzun ve alçak bir silüete sahip, yukarı doğru açılan kapılarıysa erişimi kolaylaştırıyor. Üç yolcu kapasiteli araç, şehir turları, havaalanı – otel transferleri gibi amaçlar düşünülerek tasarlanmış. EZ-ULTIMO, birkaç saatliğine ya da bir günlüğüne hizmet veren üst düzey bir ‘mobil lounge’. Kabinin iç tasarımında ahşap, mermer ve deri gibi seçkin malzemeler göze çarpıyor. Panoramik cam tavanı ise yolculuk keyfini katlayacak.

Dördüncü seviye otonom sürüş becerisine sahip olan modelin, önündeki araç ile aradaki mesafeyi ayarlama, şeritte kalma, şerit değiştirme gibi özellikleri olacak. Ayrıca kendi başına veya takip merkezine bağlantı imkanı sayesinde, yakınındaki olağanüstü olaylara karşı kendini güvenli bir konuma alabilecek.

Reanult, daha önce tanıttığı robot taksi EZ-GO ve lojistik hizmetlerini otonom özellikleriyle gerçekleştiren EZ-PRO gibi elektrikli, internet bağlantılı ve paylaşımlı konseptlerinin ardından bu kez şehir içi mobilite hizmetlerine lüks bir yaklaşım getiren EZ-ULTIMO ile yelpazesini biraz daha genişletti.


Önerilen yazılar