MAKALE

Şekersiz Tatlı Tariflerinde Ustalaşın

Şekersiz Tatlı Tariflerinde Ustalaşın

Bu püf noktalarını uygulayarak şeker kullanmadan da leziz kekler, kurabiyeler ve pudingler yapabilirsiniz.

Hem kilo vermeye yardımcı olan hem de kendinizi daha enerjik, daha iyi hissetmek ve birçok hastalıktan uzaklaşmak için uygulanan şekersiz beslenme biçimi sandığınız kadar zor değil. Üstelik şekersiz beslenirken de kek, kurabiye gibi tatlardan da uzak kalmanıza gerek yok.

Tabii her zaman alıştığımız ve sevdiğimiz tatlı tariflerini beyaz sofra şekeri yerine kuru meyve ya da doğal tatlandırıcılarla yaparken tam istediğimiz kıvamı ya da lezzeti yakalayamayabiliyoruz. Ancak bu önerileri izlerseniz siz de özlediğiniz tatta şekersiz tatlılar pişirmenin aslında çok kolay olduğunu göreceksiniz.

Şeker ile kuru meyveyi bire bir oranında değiştirin. Mesela tarifte bir bardak şeker varsa bardağı sıkı sıkı kuru üzüm ile doldurun. Öncesinde kuru üzümleri güzelce yıkayıp kurutmanızı tavsiye ediyoruz zira kuru üzümler birbirine yapışmasın diye üzerlerine biraz yağ eklenir. Bu da üzerinin toz tutmasını kolaylaştırır.

Tarifteki yağ ya da yoğurt gibi bir sıvı malzemenin içine bu üzümleri karıştırıp mikserden geçirerek bir püre elde edin. Burada amaç kuru meyvenin tam olarak hamurun içine dağılmasını sağlamak ve bu sayede tatlı tadının tamamen homojen bir şekilde yayılmasına olanak vermek. Aksi takdirde ısırıldığında ağzınıza önce tatsız bir kek sonra birden bir meyve parçası gelebilir.

Yumurta ve kabartma tozu gibi keki ya da kurabiyeyi kabartacak malzemelerin miktarını değiştirmemeniz önemli. Hatta yumurtanın sarısını ayrı beyazını ayrı çırparsanız daha kabarık bir kek elde edebilirsiniz. Yumurta beyazını kaseyi ters çevirdiğinizde dökülmeyecek kadar çok çırpmaya dikkat edin.

Üzüm dışında başka meyveler de kullanabilirsiniz. Damağınıza güvenin ve elinizin altındakilere göre denemeler yapmaktan çekinmeyin. Kuru meyveler sadece şeker içermezler, aynı zamanda tariflerinize vitamin, mineral ve lif de katmış olursunuz. Ama kullanacağınız meyve miktarı önemlidir; çok fazlası kekinkabarmasını engeller. Şeker yerine alternatif olarak bal, meyve özü ve/veya şurubu da kullanabilirsiniz. Bu gibi sıvı tatlandırıcılarda miktarı bire birden biraz az kullanın çünkü bu gıdalar güçlü gıdalardır. Mesela tarifte 1 su bardağı beyaz şeker varsa siz 3/4 bardak bal ya da çok tatlı sevmiyorsanız yarım su bardağı bal ekleyebilirsiniz. Tüm bu önerileri tatlı soslar ve pudingler için de uygulayabilirsiniz.


Önerilen yazılar