Sevmek İçin Tasarlandı

‘Sevgi dünyayı değiştirebilir’ konseptiyle tasarlanan Lovot’un tek amacı size sevgisini göstermek.

Robot teknolojileri gelişmeyi sürdürüyor ve ileri özellikleriyle insanların hayatlarını kolaylaştıracak yetenekler sergiliyor. Japon Groove X şirketinin üç yılı aşkın bir süre zarfında tasarladığı Lovot’un amacı ise bambaşka. Aslında modern dünyanın en büyük sorunlarından biri sevgisizlik ve yalnızlık. Belki müziğimizi evdeki robot yerine kendimiz açıp kapayabiliriz ancak sevgisiz bir yaşam sürdüğünü düşünenlerin yapabileceği çok da fazla bir şey yok. Bu yüzden Japonya ve İngiltere gibi ülkelerde artık dost canlısı bir robot sahibi olma konsepti yaygınlaşıyor.

Sony’nin Aibo’suna benzer bir şekilde Lovot da insanları sevmek üzerine tasarlanmış. Kalpleri ısıtacak kadar sevimli olan Lovot’un bakışları derinleşsin diye altı katmanlı bir projektör sistemiyle donatılmış. Dışı ise dokunmaya duyarlı yumuşacık bir kürk kumaşla kaplı.

Lovot, başının üzerinde yer alan sensörleri ve kamerası sayesinde sesleri ve etrafındakileri algılıyor. Bu şekilde insanları eşyalardan ayırabiliyor ve odadaki sahibini hemen tanıyabiliyor. Üç tekerleği üstünde hareket edebilen minik robot şaşırdığını, sevindiğini göstermek veya size ‘Beni kucağına al’ demek için kullandığı bir çift yüzgece sahip. Sizinle etkileşime geçmek için çıkardığı cıvıltıya benzer sesler de sevimliliğini zirveye çıkarıyor.

Evet Lovot’un yapabildikleri bunlarla sınırlı ancak kim evinde böyle sevimli, hareketli ve sarılmaya bayılan bir dosta sahip olmak istemez ki?


Önerilen yazılar