MAKALE

Siz Tatile Hazırsınız, Ya Bavulunuz?

Siz Tatile Hazırsınız, Ya Bavulunuz?

Tatile gitmek çok heyecan verici, ancak bavul hazırlamak pek de öyle değil. Vereceğimiz önerilerle bu işi daha kolay hale getirmeniz mümkün!

Bayram tatili yaklaşıyor, eğer siz de çoğunluk gibi bu uzun tatili başka bir yerlerde değerlendirecekseniz, geri sayım yapmaya çoktan başlamış olmalısınız! Tabii tatil öncesi sizi bekleyen bir de bavul hazırlama süreci var ki, bu pek o kadar da keyifli bir iş değil. Ama bavulunuzu hazırlarken size vereceğimiz bu öneriler, ister kısa bir iş seyahatine, ister bir haftalık bir yaz tatiline çıkın işinizi kesinlikle kolaylaştıracak. Şimdiden iyi tatiller!

Liste Hazırlayın

Bavulunuzu toplamaya başlamadan birkaç gün önce bir liste yapmaya başlayın ve listeyi elinizin her an altında tutun ki, aklınıza gelenleri unutmadan ekleyebilesiniz. Listenin en başına pasaport, biletler, düzenli kullandığınız ilaçlar, elektronik cihazlarınızın şarj aletleri gibi en önemli maddeleri eklemeyi unutmayın. Liste yaparken Packr, PackPoint, Pack The Bag, TripList gibi mobil uygulamalardan da yardım alabilirsiniz.

Az ve Öz Seçimler Yapın

Elbette insan tatilde de evdeki gibi bütün eşyalarının yanında olmasını hayal edebiliyor, ancak aslında mantıklı düşündüğünüzde buna hiç gerek yok. Örneğin salaş bir sahil kasabasına gidiyorsanız en sevdiğiniz stiletto’larınızı götürmeniz pek de mantıklı olmayacak. Gideceğiniz gün sayısına, yapacağınız tatilin ruhuna ve ziyaret edeceğiniz yerin hava koşullarına göre akıllı bir liste yapmanız hem işinizi hem de yükünüzü azaltacak!

Bavulunuza Bir Puzzle Gibi Davranın

Listeyi yaptınız şimdi sıra bavulunuzu toplamaya geldi. Eşyalarınızı ne kadar az ve öz seçerseniz bu işi o kadar rahat bir şekilde halledeceksiniz. Ancak bunu yaparken de dikkat edebileceğiniz birkaç önerimiz olacak. Örneğin giysilerinizi rulo yaparak yerleştirmeniz yerden kazanmanızı sağlayacak. Çoraplarınızı ayakkabılarınızın içine, kemerinizi gömleğinizin yaka kısmına, fularınızı şapkanızın içine koymak gibi pratik çözümler, boşlukları doldurarak size daha geniş bir valiz alanı açacak.

Gereksiz Ağırlıklardan Kaçının

Nereye giderseniz gidin etrafınızda şampuan, güneş kremi ya da diğer gündelik bakım ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız bir yer büyük olasılıkla olacaktır. Eğer bu konuda çok seçici değilseniz, büyük şişeleri taşımak ya da küçük şişelere dolum yapmakla uğraşmak yerine bu gibi alışverişlerinizi gittiğiniz yerde halledin. Hatta bu bakım ürünlerini dönerken de arkanızda bırakabilir ve gereksiz yük taşımaktan iki defa kurtulabilirsiniz. Üstelik böylece yapacağınız tatil alışverişleri için de fazladan yer açmış olacaksınız!

Stratejik Hilelerden Faydalanın

Birçok yerde rastladığımız bavul toplama hilelerinden işinize yarayacakları uygulamaktan çekinmeyin. Örneğin kremlerinizi lens kaplarına doldurmak, kabloları kullanmadığınız bir gözlük kabının içine yerleştirmek, parfüm şişenizin kırılmasını önlemek için bir çorabın içine koymak veya minik takılarınızı plastik ilaç kutularında taşımak gibi taktiklerden biri ya da birkaçı mutlaka işinize yarayacak!

El Çantanızı Unutmayın

Seyahat sırasında elbette bavulunuz devamlı yanınızda olmayacak. Bu nedenle el çantanızı hazırlarken de dikkatli davranın ve özellikle yolculuk boyunca ihtiyacınız olacak kitap, şarj aleti, güneş gözlüğü ya da ilaçlar gibi eşyalarınızı el çantanıza koyun. Eğer uçakla seyahat edecekseniz, kabine neleri alabileceğinizi de mutlaka kontrol edin.


Önerilen yazılar