MAKALE

Sonbahar Ekranının En İddialı Yapımları

Sonbahar Ekranının En İddialı Yapımları

Birbirinden kaliteli yapımlarıyla bizi ekrana kilitlemeye devam eden Netflix’te bu sezon neler izleyeceğiz?

Sonbahar mevsiminde ekranlar bir anda zenginleşiyor. Popüler platform Netflix de bu sezon yayınlayacağı yeni yapımlarla ilgili detayları birer birer açıklamaya başladı. Netflix bu sezon sadece dizilerle değil filmlerle de çok iddialı. Ödüllü yönetmenler ve oyuncularla sunduklarının kalitesini giderek daha da iyileştiren Netflix’te bu sezon da zevkinize uygun bir dizi ya da film mutlaka bulacaksınız. Bu kış çok konuşulacak dizi ve filmlerden ilk haberdar olanlardan biri olmak ve izleme listenizi şimdiden hazırlamak için seçtiğimiz yapımlara mutlaka göz atın.

Maniac

Bizim dünyamıza çok benzer bir dünyada ve zamanımıza çok benzer bir zamanda geçen Maniac dizisi, gizemli bir ilaç testinin son aşamasında karşı karşıya gelen iki yabancıyı anlatıyor. Biri annesi ve kız kardeşi ile olan sorunlu ilişkisinde sıkışıp kalmış umutsuz bir karakter, diğeri ise tartışmalı bir şizofren teşhisi ile tüm hayatı boyunca baş etmek zorunda kalmış biri. İlacın yaratıcısı ise bu tedavinin akıl hastalıkları ve kalp kırıklıkları gibi akılla ilgili her türlü sorunu iyileştirebileceğini öne sürüyor, ancak işler planlandığı gibi gitmiyor. Emma Stone, Jonah Hill ve Justin Theroux’nun buluştuğu bu kara komedi aynı zamanda bilim kurguya da göz kırpıyor.

Roma

Oscar ödüllü yönetmen Alfonso Cuarón‘un projesi olan Roma, Meksiko’nun orta sınıftan ailelerin yaşadığı Roma mahallesindeki bir evde hizmetçi olarak çalışan genç Cleo’yu konu alıyor. 1970’lerin çalkantılı siyasi ortamındaki sosyal hiyerarşi ve aile içi çatışmaların canlı ve duygusal bir portresini çizen film, Gravity’den sonra çok farklı bir tarz deneyen yönetmen için kendini yetiştiren kadınlara bir sevgi mektubu niteliğini taşıyan bir dram.

Outlaw King

Tarihi filmlerden hoşlanıyorsanız Outlaw King’i mutlaka listenize ekleyin. İngiltere Kralı I. Edward tarafından işgal edilen ortaçağ İskoçya’sında, bir asilzadeyken kanun kaçağı bir kahramana dönüşen Robert the Bruce’un hikayesini konu alan filmde Chris Pine ve Aaron Taylor-Johnson başrolleri paylaşıyor.

The Haunting of Hill House

Klasik perili köşk hikayelerini sever misiniz? Shirley Jackson’ın romanının modern bir yorumu olan The Haunting of Hill House dizisi, bir perili köşkte büyüyen kardeşlerin daha sonra yeniden bir araya gelmesini anlatıyor. Hill House’un geçmişe ait hayaletleriyle yüzleşmek zorunda kalan kardeşlerle birlikte hem tüyler ürperten bir korku hikayesini ve hem de bir aile dramasını izlemiş olacaksınız.

Dogs of Berlin

Almanya yapımı diziler popülaritesini giderek artırırken Netflix de bu yapımlara kayıtsız kalmayarak çok iyi bir iş yapıyor. Dogs of Berlin farklı kültür ve hayatların, hayaller, umutlar ve kaderin aynı potada eridiği Almanya’nın başkentinde, bir yandan Berlin’in yeraltı dünyasıyla savaşırken, diğer yandan kendi insani zayıflıkları ve suç geçmişleriyle yüzleşmek zorunda kalan birbirinin zıttı iki polis dedektifinin hikayesini anlatıyor.

Elite

Elit kesimden çocukların gönderildiği ve İspanya’nın en iyi ve en seçkin okulu olan Las Encinas, okulları bir depremde yıkılan işçi sınıfından üç çocuğu kabul eder. İlk başta çok şanslı olduklarını düşünseler de bu iki farklı sınıfın arasındaki çatışma bir cinayetle sonuçlanır. İspanyol yapımı Elite, La Casa de Papel‘in başrol oyuncularından María Pedraza, Miguel Herrán ve Jaime Lorente’yi yeniden bir araya getiriyor.

22 July

22 July, 22 Temmuz 2011’de, Oslo’da liderlik kampında bulunan bir grup gence aşırı sağcı bir radikal grup tarafından yapılan toplu saldırının ardından yaşanan gerçek bir hikayeyi konu alıyor. Belgesel, Norveç’in içinden geçtiği iyileşme ve barış sürecini, hayatta kalan bir kurbanın fiziksel ve duygusal yolculuğu üzerinden anlatıyor. Senarist ve yönetmen koltuğunda Oscar adaylığı da bulunan Paul Greengrass yer alıyor.

The Ballad of Buster Scruggs

Coen Biraderler’in beklenen filmi The Ballad of Buster Scruggs 75. Venedik Film Festivali’nde bu yıl En İyi Senaryo Ödülü dalında Gümüş Aslan’ın sahibi oldu. Altı bölümden oluşan bir Batı antolojisi olan film, Amerika sınırlarında geçen bir dizi hikayeyi Joel ve Ethan Coen kardeşlerin özgün anlatımıyla sunuyor.

Chilling Adventures of Sabrina

Genç cadı Sabrina’nın komedi dizini hatırlıyorsanız bu yeni versiyon sizi biraz şaşırtacak çünkü bu kez Sabrina’nın büyü dolu maceralarını karanlık ve esrarengiz bir tonda izleyeceksiniz. Rosemary’nin Bebeği ve The Exorcist gibi kült yapımların ekseninde ilerleyen Chilling Adventures of Sabrina’da, Sabrina hem kendisini, ailesini ve insanlığı tehdit eden kötücül varlıklara karşı savaşıyor hem de yarı insan yarı cadı olarak bir denge yakalamaya çalışıyor. Sabrina’yı Mad Men’de Don Draper’ın kızı rolünde izlediğimiz genç ve yetenkli oyuncu Kiernan Shipka canlandırıyor.


Önerilen yazılar