Sosyal Medyayı Daha Verimli Kullanın

Gün içinde defalarca Twitter, Instagram ve Facebook’a bakıyoruz. Zaman hızla aktığına göre artık sosyal medyayı da verimli kullanmayı konuşmamız gerekiyor.

Yemek, iş, uyku, spor gibi artık bu takvime sosyal medya kullanım planımızı da eklememiz şart oldu. Zira zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız bir dünyadan bahsediyoruz. Sosyal medyada önümüze düşen her bilgiyi hızlıca okumak ve anlamak istiyoruz. Ama zaman kısıtlı ve su gibi akan bilgilerin sonu yok. Oysa bazı küçük tavsiyeler sayesinde kendinize daha fazla zaman yaratabilirsiniz.

iStock_000072077311_Large_840x600

İşte sosyal medyayı daha verimli kullanabilmeniz için bazı ipuçları:

  • Tüm sosyal medya hesaplarınıza bakmak için gün aralığı seçerek işe başlayabilirsiniz. Örneğin sabahları haber almak için Twitter’a ya da güzel fotoğraf görmek için Instagram’a bakabilirsiniz. Öğle yemeklerinde de Facebook’a göz atmak iyi bir fikir olabilir.
  • Facebook’ta bir fotoğrafa yorum yaptıktan sonra bildirimleri kapat seçeneğini işaretleyerek bir daha size bildirim gelmesini önlemiş olursunuz. Minik gibi görünüyor ama Facebook’u sık kullanan biriyseniz, size zaman kazandıracak bir uygulama.

iStock_000057015614_Large_840x600

  • Facebook’ta yakından takip ettiğiniz sayfaların içeriklerini kaçırmamak için onları yıldızlayabilirsiniz. Böylece hesabınızı açar açmaz öncelikle, bu işaretlediğiniz sayfaları görürsünüz.
  • Twitter’da kendinize listeler oluşturun. Eğer çok fazla kişiyi takip ediyorsanız bu listeler size zaman kazandıracaktır. Haberler, moda, teknoloji, dizi gibi kategorilere bu alanlarda içerik yazan site veya kişileri ekleyebilirsiniz.

Tweet megaphone concept

  • Fotoğraf çekmeyi ve paylaşmayı çok seviyorsanız, dolayısıyla Instagram’ı sıklıkla kullanıyorsanız, bazı ufak farkındalıklarla zaman kazanabilirsiniz. Diyelim filtre seçerken çok vakit kaybediyorsunuz. Kendinize sürekli kullanacağınız iki filtre seçin ve fotoğraflarınızı sadece bunlarla filtreleyin.
  • Uzun makale veya haberleri daha sonra okumak üzere Pocket, Instapaper gibi uygulamalara kaydedebilirsiniz. Böylece akşam trafiğini de boşa geçirmemiş olursunuz.

Önerilen yazılar