Spagettiden İskeletler

Sıra dışı bir materyalle tasarlanan zarif iskeletler yaratıcılığın sınırsızlığına harika bir örnek niteliğinde.

Yaratıcı zekanın sınır tanımazlığı bu kez Fransız iç mimar ve görsel sanatçı Alice Pegna’nın projesiyle bir kez daha kendini gösteriyor. Tasarımlarında alışılmışın dışında ve şaşırtıcı malzemeler kullanmayı tercih eden Pegna, bu seçimini spagettinin yemekle özdeşleşen imajı ve kırılgan, nazik yapısı nedeniyle yaptığını söylüyor.

Seçtiği materyalleri gerçek amaçlarının dışında kullanarak eserlerine sürprizli bir hava katan Pegna, Ex Nihilo adını verdiği bu projesinde de pişmemiş spagettilerden geometrik şekilli, iskelete benzeyen elbise, takı ve baş aksesuarları üretmiş. Pişmemiş spagattilerin ince formlarından kaynaklı görece esneklikleri ve kolayca bölünebilmeleri gibi özelliklerini bu tercihinin diğer sebepleri olarak sıralayan Pegna, tasarımlarını üretmeye çokgen şekillerle başlıyor.

Bu çokgenlerin sağlamlığı parçaların birbiriyle bütünleşmesiyle artıyor ve böylece ortaya heykelimsi yapılar çıkmış oluyor. İnsan vücudunu algılama biçimimizi değiştiren bu narin heykeller sanki vücudun kendinden bir parça gibi görünüyor. Tasarımlarını siyah bir fonun önüne dizdiği siyah minimal mankenlerde sergileyen Pegna, böylece onları öne çıkarmış oluyor. Işık ve duman efektleri ile de çarpıcılık katsayılarını yükseltiyor.

‘Hiçbir şey yoktan var olmaz’ anlamına gelen Ex Nihilo projesinde Pegna, doğada zaten her şeyin var olduğunun ve bizim de onu ister istemez taklit ettiğimizin de altını çizmek istiyor.

Pegna gelecekte, Ex Nihilo’yu bir adım daha öteye taşıyarak spagettiden oluşan bu iskeletlerin dayanıklılıklarını test etmek için mankenleri devre dışı bırakacak ve onları boşlukta, desteksiz olarak tasarlayacak.


Önerilen yazılar