Spor İçin Motive Olun

Spor motivasyonunuzu yükselterek 2022 hedeflerinize ulaşmanıza destek olacak 10 ipucu!

Yeni bir yıl başlarken en sık alınan kararlardan biridir spora başlamak. Ancak eğer buna alışık değilsek kendimizi spor yapmaya motive etmek kolay olmuyor. İşte FitBlog’dan spor için motivasyon kazanmanıza yardımcı olacak 10 ipucu!

Yavaş Başlayın

Uzun süredir spor yapmıyorsanız ya da spora yeni başlıyorsanız, bu yola yavaş yavaş atılmanız daha doğru olacak. Kendinizi yormadan başladığınızda daha uzun süre spor yapabilirsiniz. Örneğin kardiyo antrenmanını koşu yerine hızlı yürüme ile yapmaya başlayabilirsiniz. Böylece alıştıra alıştıra gidecek ve yola daha istikrarlı devam edebileceğinizi göreceksiniz.

İstemeseniz Bile Spor Salonuna Gidin

Spor salonuna gitmeyi istememeniz önemli değil. Gitmemek için aklınızdan geçen tüm sebepler aslında birer bahane. Bunu unutmayın ve antrenmanınızı asla aksatmayın. Antrenman yaptığınız için asla pişman olmayacağınıza garanti veriyoruz!

Spor Kıyafetlerinizi Giyin

Spor kıyafetlerinizi giyin, spor çantanızı hazırlayın ve kapıdan çıkın, çünkü dışarı çıktığınız anda kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz. Bu, spor yapmak için attığınız en önemli adım olacak.

Hedef Belirleyin

Bu klişe ama etkili bir öneri. Eğer 5K koşmayı hedeflediyseniz bu hedefi gerçekleştirmek için elinden geleni yapın ve bunu başarın.

Spor Saatini Önemli Bir Buluşma Gibi Düşünün

Herkesin spor konusunda ürettiği en büyük bahane bunun için yeterli zamanlarının olmaması. Önemli bir buluşmanız olduğunda bunu gerçekleştirmek zorunda olduğunuzu bilirsiniz. Spor da sizin için tam olarak böyle olmalı. Ne kadar yoğun olduğunuzun bir önemi yok. Planınızı bozmamalısınız.

Sevdiğiniz Şarkılardan Bir Çalma Listesi Oluşturun

Kendinizi motive hissetmenin en eğlenceli ve kolay yolu sevdiğiniz şarkıları dinlemekten geçiyor. Antrenman yapmanın zor olduğunu biliyoruz, ama sevdiğiniz şarkılar eşliğinde antrenman yapmak bunu daha eğlenceli hale getirecek, böylece daha uzun süre spor yapabileceksiniz.

Başkalarına Kulak Asmayın

Spor yapmaya başlarken karşılaşacağınız en büyük engellerden biri başkalarının edindiği kötü tecrübeler olacak. Unutmayın, herkes birbirinden farklı olduğu için herkesin spor anlayışı da birbirinden farklı. Kendinize uygun ve severek yapabileceğiniz bir sporu seçin, sonra yolunuzda emin adımlarla ilerleyin.

HIIT Antrenmanını Deneyin

Spor yapmak için zamanınız kısıtlıysa HIIT egzersizini deneyebilirsiniz. HIIT kısa ama yoğun bir egzersiz türü. Bu sayede zamanınız kısıtlı da olsa onu iyi değerlendirecek ve etkili sonuçlar alabileceksiniz.

Hedefinize Ulaştığınızı Hayal Edin

Spor yapmak istemediğiniz günlerde hedefinie ulaştığınızı hayal edin ve bu halinizi gözünüzde iyice canlandırın. Hedefinize ulaştığınızı düşünmek bile sizi mutlu edecek. Kendinizi motive etmek ve spor yapmaya başlamak için bu yöntemi mutlaka denemelisiniz.

Sporu Ciddiye Alın

Sağlığınız için alacağınız en iyi karar spora başlamak. Sporu ciddiye alırsanız ve bunu sağlığınız için yaptığınızın farkında olursanız hiçbir bahane sizi yolunuzdan saptıramaz!

Kaynak: FitBlog


Önerilen yazılar