Spor, Kariyerinizi De Güçlendiriyor

Sporu bir alışkanlık haline getirmenin profesyonel hayatımıza da pozitif etki sağladığını biliyor muydunuz?

Düzenli spor yapmanın faydaları dendiğinde hepimiz ilk olarak fit ve sağlıklı bir vücuda kavuşmayı sayarız. Ancak spor yapmak, kariyere de pozitif katkılar sağlayan bir alışkanlık. Spor alışkanlıkları ile profesyonel hayat arasında ne gibi bir bağ var? Aslında bu bağın temelinde spor yapmanın hayata belli bir disiplin ve düzen katması yatıyor. Ayrıca egzersiz yapmak sizi kötü düşüncelerden de uzaklaştırıyor ve daha iyi odaklanmanızı sağlıyor.

Daha Disiplinli Olursunuz

Vücut doğası gereği ritmik olarak çalışan bir makine. Bu döngü çalışma ve uyuma periyotlarından oluşuyor. Sporun bu döngüye ve dolayısıyla iş hayatına yaptığı katkı ise sirkadiyen ritmini; enerji, kas, sinir ve hormon sistemlerini düzenlemesi. Böylece vücut kendini yoğun iş günlerine daha iyi adapte edebiliyor ve siz de daha uzun süreler boyunca daha verimli, daha disiplinli bir biçimde çalışabiliyorsunuz.

Hayat Kaliteniz Artar

Egzersiz sırasında salgıladığınız hormonlar sizi olumsuz düşüncelerden ve günlük hayatın sorunlarından uzaklaştırıyor. Ayrıca hedeflediğiniz bir şeyi başardığınız için de kendinizi daha mutlu hissettiğinizden dolayı gerek iş, gerekse özel yaşantınızda karşılaştığınız sorunlara daha pozitif yaklaşabiliyorsunuz. Stres seviyenizi daha iyi yönetebilmek de yaşam kalitenizi yükseltiyor.

Enerjiniz Yükselir

Vücudunuz düzenli olarak hareket etmeye alıştığında enerji seviyeniz de buna bağlı olarak artıyor. Böylece kendinizi daha az yorgun hissedebiliyor ve hem günlük hayatınızda hem de profesyonel yaşamınızda daha motive ve daha canlı olabiliyorsunuz. Ayrıca sağlıklı yaşamak için bir emek sarf etmenin verdiği motivasyon hissi de bu yüksek enerjiyi destekliyor.

Zamanı Daha İyi Yönetirsiniz

İlk maddede bahsettiğimiz gibi spor, vücudun fiziksel ve fizyolojik olaylarını yöneten sirkadiyen ritmini düzenliyor. Aslında hepimiz sirkadyen ritmimizin bize çizdiği programa odaklı olarak yaşıyoruz. Akşam uykumuzun geldiği saat, sabah uyanma saatimiz, günün hangi saatlerinde acıktığımız hep bu ritimle ilgili. Sporla birlikte düzene giren bu sirkadiyen ritim zamanı daha iyi yönetmenizi ve gününüzü daha iyi planlamanızı sağlıyor. Ayrıca yoğun iş hayatınızın arasında düzenli olarak spora vakit ayırmayı başarmak da sizi zaman yönetimi konusunda ustalaştırıyor.

Zorlukların Üstesinden Daha Rahat Gelebilirsiniz

Gerek özel hayatımız gerekse profesyonel hayatımız aslında hep bir şeylerle mücadele etmemizi gerektiriyor. Hedeflerimize bu mücadele sayesinde ulaşıyoruz. Spor yapmak ve istediğimiz fiziğe kavuşmak da bu hedeflerden biri. Siz spor yaparak bu hedefe adım adım ulaşırken tadacağınız başarı hissi kendinize daha fazla güvenmenize olanak sağlıyor. Böylece günlük hayatınızda veya iş yaşamınızda karşılaştığınız sorunlara da aynı güvenli meydan okuma duygusuyla bakabiliyorsunuz.

Kaynak: FitBlog


Önerilen yazılar