MAKALE

Sporun Etkisini Bu Alışkanlıklarla Artırın

Sporun Etkisini Bu Alışkanlıklarla Artırın

Sağlıklı bir yaşam sürmek için sadece spor yapmak yeterli olmuyor, spordan daha faydalı beş alışkanlığı hayatınıza katmak için zaman kaybetmeyin.

Sporun hayatınıza kattığı sayısız avantaj var, ancak spor kadar, hatta belki ondan da önemli alışkanlıklar egzersiz yapmanın sağlıklı etkisini ikiye katlıyor. Sağlıklı bir vücut ve hayat herkesin hayali, bu nedenle de sporu hayatımıza mümkün olduğunda katmaya çalışıyoruz. Ancak ne kadar spor yaparsak yapalım, hayatımızdaki bazı düşünce tarzları veya alışkanlıklarımız değişmedikçe, tam istediğimiz beden ve ruh sağlığına kavuşmak o kadar da kolay olmuyor. Spordan daha da önemli bu alışkanlıkları edindiğimizde ise hem yaptığımız egzersizler daha anlamlı oluyor, hem de daha mutlu, zinde ve sağlıklı bir yaşama adım atabiliyoruz.

Düzenli spor yapın ya da yapmayın, bu beş maddeyle hayatınızı düzene sokabilir, sağlığınızı ve enerjinizi maksimuma çıkarabilirsiniz.

Evde Yemek Pişirin

Eğer sağlıksız bir beslenme düzeniniz varsa, ne kadar spor yaptığınızın bir önemi yok. Ancak tabağınızı kontrol altında tutmanın kolay bir yolu var: mutfağa girmek. Evde yemek pişirmek, sizi gizli şekerlerden, kalorilerden uzak tutması ve daha ekonomik olmasının dışında vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinlerle tamamen kendinize özel bir diyet oluşturabilmenizi de sağlıyor. Yemek pişirmeyi öğrenmek ve düzenli beslenmek sağlıklı bir yaşamın temel taşı ve inanın genel sağlığınız için hiçbir fitness programının olmadığı kadar faydalı.

Hayatınıza ‘Keyifli’ Hareketler Katın

Evet, spor hayata hareket katıyor ancak spor, fit kalmak amacıyla belirli bir süre boyunca yaptığınız bir aktivite. ‘Keyifli’ hareketlerden kastımız ise günlük rutininize ekleyeceğiniz hareketli hobiler. Örneğin alışverişe bisikletle gitmek, her akşam köpeğinizi gezdirmek veya yakın mesafelere araçla değil yürüyerek gitmek gibi… Yapılan araştırmalar, hareketsiz geçirdiğiniz her anın her gün bir saat egzersiz yapsanız bile sağlığınıza negatif etki yaptığını ortaya çıkarttı. Bu tip hobiler ise hem sizi daha aktif tutacak hem de hayattan aldığınız keyfi artıracak.

Stresle Başa Çıkın

Siz de günlük hayatınızı yapılacaklar listelerinde sıraladığınız maddelerle organize ediyor ve bunların üstünü çizmeyi adeta bir bağımlılık gibi benimsiyorsanız biraz yavaşlamanın tam zamanı. Eğer işlerin üstesinden gelme bağımlılığınız hayatınızdaki stres seviyesini yükseltiyorsa, bu sağlığınıza zarar veriyor, performansınızı düşürüyor ve günlük hayatınızdan memnun olma şansınızı elinizden alıyor olabilir. Mutlu ve sağlıklı bir yaşam için stresle baş etmeyi kesinlikle öğrenmeniz gerekiyor. Egzersiz yapmanın stresi azalttığı doğru ancak stresli anlarınızda çok yoğun bir aktiviteyi değil, yoga, yürüyüş, yüzme gibi bir egzersizi tercih etmeniz öneriliyor.

Kendinizi Sevmeyi Öğrenin

Kariyerden ilişkilere, beslenmeden spora hayatın her alanında kendinizi sevmek önceliğiniz olmalı. Bunun eksikliği sporu kendinizi yediğiniz bir şey ya da vücudunuzda hoşunuza gitmeyen bir taraf için cezalandırır gibi yapmanıza yol açabilir. Diğer yandan, kendinizi severek, sağlıklı ve güçlü hissetmeyi hak ettiğinizi düşünerek spor yapmanız, fit olma sürecinizi hem sürdürülebilir hem de daha keyifli kılacak.

Hayattaki Amacınızı Bulun

Sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayan alışkanlıklar arasında belki de hepsinden önemlisi amacınızı bulmak. Bu motivasyonunuzu sürekli yukarıda tutacak, iyi beslenmenizi sağlayacak ve sporu da bu amaç uğruna yaptığınızı hissetmenize yardımcı olacak. Burada söz ettiğimiz amaç ideal kilonuza ulaşmak ya da enerjinizi yükseltmek gibi sporla doğrudan ilgili amaçlar değil. Sağlıklı bir yaşam biçimi sürdürmenizin en iyi yöntemi kendinizi tanımak ve hayatta ne istediğinizi bilmek. Size rehberlik edecek bir neden bulduktan sonra zaten vücudunuza ve zihninize iyi bakmayı otomatik olarak isteyeceksiniz. Potansiyelinizi bilmenin ve yeteneklerinizi dünyayla paylaşmanın verdiği enerji size karşınıza çıkan engelleri aşmanızda da yardımcı olacak.


Önerilen yazılar