Stresle Mücadelede Sporun Önemi

Günümüzde en sık görülen psikolojik sorunlardan olan stresin en büyük düşmanı hareket etmek.

Stres, günümüzün en yaygın psikolojik problemlerinden biri olarak önümüze çıkan çok önemli bir sorun! Aslında az miktarda oluşan stres bireyleri motive ederek onları daha üretken hale getirirken eğer yüksek miktarda oluşursa, hem ruhsal hem de fiziksel sağlık açısından önemli bir risk olarak karşımıza çıkıyor.

Yapılan araştırmalarda, stresle başa çıkmada düzenli yapılan egzersizle ruh sağlığı arasında pozitif bir ilişki olduğu net olarak görülebiliyor. Haftada 3 ile 4 gün, günde 30-60 dakikalık yürüyüş, kürek çekme, bisiklete binme ve yüzme gibi kardiyovasküler aktiviteler strese bağlı gerginliği azaltıp negatif ruh halinden çıkmayı kolaylaştırıyor ve hayata daha pozitif bakmanızı sağlıyor.

Kardiyo çalışmalarına ek olarak haftada 3-4 gün orta düzeyde kas egzersizi çalışmalarıyla da psikolojik sistemin stres karşısında aktif olan kortizol ve adrenalin gibi hormonlara karşı hassasiyetini azaltabiliriz.

Stres hormonları nedeniyle ortaya çıkan enerji, vücudumuz tarafından depolanmak yerine imha edildiğinde, insülin direnci oluşumu önlenerek şeker metabolizması dengeli bir hale geliyor; ayrıca hipertansiyon, obezite, kalp damar rahatsızlıkları ve kolestrol yüksekliği gibi hastalıklara yakalanma riski oranları da azalıyor. Egzersiz sonucunda oksijen kullanımı arttığından beynin glukoz yakımı artıyor, bilişsel fonksiyonlarda ise belirgin bir iyileşme sağlanıyor.

Özetle, boş vakitlerini sportif faaliyetlere ayıran kişilerin stres seviyelerinin, hareketsiz yaşam süren bireylere göre daha düşük olduğu, yaşamdan aldıkları mutluluğun ve hazzın daha yüksek olduğu artık bilimsel araştırmalarla defalarca kanıtlanmış gerçekler.

Mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler bizlerin olsun.

Yazar: Master Personal Trainer Remzi Bilgiç

Telefon: 0 (544) 720 85 95 E-posta: remzibilgicc@hotmail.com


Önerilen yazılar