Su Olmadan Olmaz!

Su, vücudumuzun ve Dünya’nın üçte ikisini oluşturuyor. Hayat için bu kadar büyük bir önemi olan suyu siz hayatınızın kaçta kaçına dahil ediyorsunuz?

Kimimiz yemekle, kimimiz sabah kalkar kalkmaz, kimimiz susayınca, kimimiz ise rakısının yanında bolca su içer. En çok takdir ettiklerim arasında su matarasıyla dolaşanlar bulunuyor.

Suyun hayatımızdaki önemini bilmeyen yoktur sanırım. Hala varsa söyleyeyim, vücudumuzun, hatta laf aramızda dünyanın, üçte ikisi sudur. O zaman iyi bir şey olmalı bu su. Sıvı tüketimimizi daha da arttırmamız gereken şu yaz günlerinde H2O’ya hak ettiği değeri verin arkadaşlar. Bilim insanlarına göre hayatın başladığı yer sudur.

Şimdi efendim suyu zayıflamak için içenler, yemekten önce ya da gün içinde gereğinden fazla içip zayıflayacağını düşünenler var. Şunu tekrar tekrar belirtmekte fayda var. Tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerin hiçbiri ama HİÇBİRİ tek başına zayıflamanız için bir işe ya-ra-maz! Üçüncü sınıf kulaktan dolma diyetleri ve tarifleri bir kenara bırakalım artık. Senin vücudunun üçte ikisi su arkadaşım. İstersen birkaç gün içmemeyi dene bakalım neler olacak?

Su vücuda alındıktan sonra sindirim sistemi aracılığı ile kana karışır. Kan dolaşımı ile vücuda dağılır. Vücutta yapacağı görevleri yerine getirdikten sonra, büyük bir bölümü böbreklerden süzülerek senin gün içinde birkaç kez ziyaret ettiğin yerde tekrar şehir şebekesine karışır.

Eğer kendini halsiz hissediyorsan sebebi az su içmen olabilir. Eğer başın ağrıyorsa da sebebi az su içmen olabilir. Eğer titreme ve üşeme halleri içindeysen de sebebi az su içmen olabilir.

Suyun başlıca görevlerinden biri vücut ısısını dengede tutmaktır. Yaz aylarında çevresel etkilerden dolayı su depolarımız tıpkı şehir şebekelerinde suyun yetersiz olması gibi azalmaya başlar. Bebek sahilde, fosforlu renkli tayt giyen, elinden matarasını eksik etmeyen hanım kızımız, sen yaz aylarında benim örnek olarak verdiğim en sevdiğim insansın. Su gibisin…

E efendim peki zayıflamaya etkisi? Onu da anlatacaktın. Var efendim var. Ama düşündüğün gibi değil. Su metabolizmanın çalışmasını tetikleyen bir madde olduğu için özellikle sabah kalkar kalkmaz içilen 700-800ml suyu takiben yapılan kardiyovasküler bir antrenman, su içmeden yapılan bir antrenmana göre daha fazla yağ yakımına sebep oluyor. Bu bakımdan özellikle sabah antrenman yapacak arkadaşlar, antrenmandan önce su içebilir antrenmandan sonra da kahvaltılarını yapabilirler.

Peki suyu nasıl içilmeliyiz? Çay, kahve, meyve suyu ve diğer içecekler tam olarak suyun yaptığı işleri yapmadığından “Oh bugün kahvaltıda on bardak çay içtim, iki bidon da kahve… Bugünkü sıvı tüketimim tamamdır,” gibi düşünen arkadaşlarım tüm bu içtiklerinin üstüne biraz da soğuk su içerlerse daha yararlı olacak.

Son olarak suda pH denilen bir hadise var. Malumunuz musluklardan su içemiyoruz. Satın aldığımız suların da pH değerleri markadan markaya farklılık gösteriyor. Bu değeri biraz da olsa korumak ve son zamanların başka bir klişesi olan alkali su hazırlamak için bendeniz ezelden beri suyuma birkaç damla limon sıkarım. Limon gerçekten çok güçlü bir asidik maddedir. Bol bol kullanınız efendim…

Ateşini söndür, bu yaz bol bol su iç…

Yazar: Toprak Erol Aydın

Nefes Pilates

www.nefespilates.com


Önerilen yazılar