MAKALE

Tabata İle 4 Dakikada En Etkili Sonucu Alın

Tabata İle 4 Dakikada En Etkili Sonucu Alın

Dört dakika süren ekspres antrenman Tabata ile yağ yakma sürenizi 24 saate çıkarabilirsiniz.

Son yılların egzersiz trendi olan HIIT yani Yüksek Yoğunlukta Interval Antrenmanlarını mutlaka duymuş olmalısınız. Kısa süreli yoğun bir çalışma ile, uzun süreli ancak hafif şiddetteki antrenmanlardan daha iyi sonuç veren HIIT antrenmalarının bir alt kümesi olan Tabata protokolü için ise bu tür antrenmanların arasında en etkilisi demek yanlış olmaz.

90’lı yıllarda Izmui Tabata’nın Kyoto’da yaptığı araştırmaların ardından geliştirdiği bu özel antrenman türü, uzun antrenmanlar kadar etkili olmasının yanı sıra iştahı azaltıyor ve spor sonrası da yağ yakmaya devam etmenizi sağlayarak hedefi tam on ikiden vuruyor.

Tabata’nın altında yatan prensip altında bir egzersizi 20 saniye yapmak, ardından 10 saniye dinlenmek ve bunu sekiz set tekrarlamak. Toplam dört dakika süren Tabata antrenmanının en önemli kuralı ise bu 20 saniyelik periyotlarda tüm gücünüzü hatta daha fazlasını kullanmak. Bu sayede vücudunuzun hareket kapasitesini, kondisyon ve dayanıklılık seviyenizi hatrı sayılır bir biçimde artırmış oluyorsunuz. Eğer düzenli bir şekilde spor yapmayan biriyseniz Tabata’ya sekiz değil dört ya da altı setle başlamayı düşünebilirsiniz.

Tabata ile yapabileceğiniz egzersizler sizin tercihinize kalmış, bu protokolü ister kardiyo ister güç antrenmanlarınızda uygulayabilirsiniz. Yaptığınız egzersiz ne olursa olsun kalbiniz daha fazla kan pompaladığından metabolizmanız hızlanacak, kilo verme ve sıkılaşma seviyeniz artacak.

Tabata öncesi 5-10 dakika arası bir ısınma yaparak vücudunuzu bu yoğun antrenmana hazır hale getirmeniz gerekiyor. Bittiğinde ise mutlaka esneme hareketleriyle kaslarınızı dinlendirmelisiniz. Tabata egzersizinden maksimum sonuç almak içinse beslenmenize dikkat etmeniz ve yüksek protein içeren gıdalar tüketmeniz şart.

Düzenli spor yapıyor ancak sonuç alamadığınızdan şikayet ediyorsanız, dört dakikalık bu yoğun antrenmanla 24 saat boyunca yağ yakmaya devam edecek, hem vakitten kazanırken hem de aldığınız hızlı sonuçlarla motive olacaksınız.


Önerilen yazılar