MAKALE

Tarihin En Siyah Otomobili

Tarihin En Siyah Otomobili

Black Badge rozetli ailenin en son üyesi Ghost, derinlikli siyah rengini 5 saat süren bir işlemin sonucunda kazanıyor.

Rolls-Royce’un kendi kurallarına göre yaşayıp başkalarına benzemek istemeyen bir hedef kitle için ürettiği Black Badge rozetli otomobil serisine yepyeni bir üye daha eklendi. Markanın alter egosu da diyebileceğimiz Black Badge serisiyle 2016’da çıkan Wraith ve Ghost sayesinde tanışmıştık, ardından onları 2017’de Dawn ve 2019’da Cullinan izledi.

Bugün ise şimdiye kadarki en saf ve teknolojik olarak en gelişmiş Black Badge otomobil, Black Badge Ghost aileye katıldı.

,

Artık dünya çapındaki komisyonların %27’sinden fazlasını temsil eden Black Badge’in bu en yeni modelinin en dikkat çekici özelliği derinlikli siyah rengi. Tarihin en siyah otomobili olarak tanıtılan Black Badge Ghost’un bu rengi, 45 kilogram boyanın atomize edilip, fırında kurutulmadan önce elektrostatik yüklü beyaz bir gövdeye uygulanmasıyla elde ediliyor. Ardından araç, markanın imza niteliğindeki parlak piyano kaplamasını üretmek için önce iki kat şeffaf kaplama ile kaplanıyor ve dört ustadan oluşan bir ekip tarafından elle cilalanıyor. Bu işlem yaklaşık beş saat sürdüğü için seri üretimde imkansız bir süreç ve bu da Ghost’u benzersiz kılıyor. Otomobilin bu derinlikli karanlığı, müşterilerin araçlarını yüksek kontrastlı, elle boyanmış bir Coachline çizgisi ile dekore edebilmeleri için de mükemmel bir tuval görevi görüyor.

Araç, standart Ghost’da bulunan çift turboşarjlı 6.75 litrelik V12 motorun bir versiyonuyla çalışıyor. Maksimum çıkışını 592bhp ve 900Nm’ye çıkaran ekstra 29 bhp ve 50 Nm torka sahip. Güç, sekiz ileri otomatik şanzıman aracılığıyla dört tekerleğe de aktarılıyor.


Önerilen yazılar