MAKALE

Tarihin En Ünlü Gemisi Yeniden Yaratıldı

Tarihin En Ünlü Gemisi Yeniden Yaratıldı

Şimdiye kadar tasarlanmış en büyük Lego modeli Titanic tam 9090 parçadan oluşuyor.

Hikayesinin hüzünlü sonuna rağmen Titanic, kesinlikle denizcilik tarihinin en ünlü gemisi. İhtişamlı görüntüsü ise, 110 yıldan beri insanlığın kolektif hafızasına kazınmış ikonik bir tasarım. Bir oyuncak markasından çok daha fazlası olan Lego, Titanic’in anısını yaşatacak 9090 parçadan oluşan, 1,3 metre uzunluğundaki bir replikayı geçtiğimiz günlerde tanıttı. Artık Lego hayranları lüks yolcu gemisi RMS Titanic’i Lego tuğlaları ile yeniden yaratabilecek.

Belfast’ta 1911’de tanıtılan, ilk ve son yolculuğuna ise 1912’de çıkan Titanic’in bütün görkemi Lego setinde eksiksizce yansıtılmış. Hem de yalnızca dış görünüşünde değil, iç kısımlarında da. Filmden de hatırlayacağınız, Birinci Sınıf bölümünün altı güverteye yayılan büyüleyici merdiveni ve on yedinci yüzyıl İngiliz stilinde döşenmiş muhteşem yemek salonu modelde bulunan iç mekanlardan.

Sadece tasarımıyla değil döneminin ileri teknolojilerine de sahip olmasıyla da dikkat çeken Titanic, rakipsiz hızı ile kendi dönemine ait gemilerden kat be kat üstündü. Seti edinenler bu hızın ardındaki makine dairesinin de bir replikasının modelde bulunduğunu görecekler.

İnşa edildiği dönemde denizcilik mühendisliğinin zirvesinde bulunan ve gelmiş geçmiş en büyük araç olan geminin Lego modeli, yüz yıllıktan eski yapım taslakları kullanılarak ve aslında son derece sadık kalınarak üretilmiş. 1 Kasım’da satışa çıkarılacak set Lego’nun da bu zamana dek ürettiği en uzun ve en geniş model aynı zamanda.


Önerilen yazılar