Tatile Formda Başlayın

Yılın en çok beklediğiniz zamanı, yani tatiliniz yaklaşırken hasta olmayı istemezsiniz değil mi? İpuçlarımızı izleyerek tatile tam formunuzda başlayabilirsiniz.

Tatil için gideceğiniz yeri seçtiniz, yolculuğunuzu, konaklama yerinizi ve hatta yapacaklarınızı bile planladınız. Ancak dört gözle gelmesini beklediğiniz bu zaman dilimi yaklaşırken daha yapmanız gereken bir çok iş var. Ofisteki işlerinizi tamamlamak, bavul hazırlamak, tatil için gerekenleri almak derken kendinizi strese ve yorgunluğa kaptırabilir; daha da kötüsü tam tatil öncesi hasta olabilirsiniz.

Elbette bu başınıza gelmesini en istenmeyeceğiniz durumlardan biri ama biraz özen gösterek bu riski ortadan kaldırabilir, tatile hem bedenen sağlıklı hem de zihnen huzurlu bir biçimde çıkabilirsiniz.

Tatil öncesi hasta olmayı önlemek için alabileceğiniz altı önlem…

Uykunuzdan Ödün Vermeyin

Belki tatilde bol bol uyumayı planlıyorsunuz, ancak yine de tatil öncesi uykunuzdan ödün vermemelisiniz. Yolda ya da tatilde nasılsa uyurum diye düşünerek kendinizi az uykuya makhum etmek bağışıklık sisteminizin zayıflamasına yol açacak ve bu hastalıklara davetiye çıkarmak demek olacak. Yola çıkarken gerekli enerjiye sahip olmak için yapmanız gereken, mümkün olduğunca normal uyku rutininize bağlı kalmak. Telefonunuzda size yatma zamanının geldiğini bildiren bir hatırlatıcı kurmak yardımcı olabilir.

Stres Seviyenizi Düzenleyin

Bitiremeyeceğinizi düşündüğünüz işleriniz sizde stres yaratıp uykularınızı kaçırabilir ya da işlerinizi bitirmek için uykusuz kalmayı göze alabilirsiniz. Ancak az önce belirttiğimiz gibi bu bağışıklığınızın düşmesine yol açacak. Eğer e-postanızı ‘Ofis Dışında’ moduna almadan önce bütün işleri tamamlamaya çalışmak sizde ekstra stres yaratıyorsa bu hedefi aklınızdan çıkarın çünkü hiçbir şey tatilinizi bir kabusa dönüştürmeye değmez.

Stresi seviyenizi düzenleyip daha rahat uyumak için birkaç dakikalık meditasyon, kısa yürüyüşler veya bir yüz maskesi gibi rahatlatıcı aktivitelerle kendinizi şımartın.

Planlama Gurusu Olun

Tatil öncesi kozmetik eksiklerinizi tamamlamak, manikür pediküre gitmek veya başka ufak tefek işlerle meşgul olmanız gerekebilir. Bunların hepsini upuzun bir yapılacaklar listesinde toplamak yerine günlük planlarınıza teker teker dahil edin.

Böylece yapılması gerekenlerin planı ve ne zaman yapılmaları gerektiği tam gözünüzün önünde olacak; dev bir listenin karşısında strese girmek yerine her bir işin üstesinden adım adım gelebileceksiniz.

İş yerinde de aynı taktiği uygulayabilirsiniz. Tatil öncesi belli bir süre boyunca kendinize her gün kısa bir süre vererek görevlerinizi çalışma arkadaşlarınıza paylaştırmak, ‘Ofis dışındayım’ e-postanızı kurmak gibi basit ama gerekli işlerin son dakikaya kalmasını engelleyebilirsiniz.

Rutinlerinizi Değiştirmeyin

Diyelim ki her sabah spor yapıyorsunuz… Tatil öncesi buna devam etmenizde bir sakınca yok, ancak yeni rutinler edinmekten kaçının. Örneğin tatil öncesi sıkılaşmak için kendinize çok ağır bir egzersiz programı yapmayın veya hızla kilo vermek için günlük beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeyin. Unutmayın, hızla yapılan büyük değişiklikler sadece tatil öncesi değil her zaman beraberinde olumsuz etkileri getirebilir.

Ofiste Proaktif Olun

İzne çıkacağınız tarihleri yöneticiniz onaylamış olsa da çalışma arkadaşlarınızı ya da doğrudan iletişim kurduğunuz diğer kişileri de planlarınız hakkında bilgilendirmeyi unutmamalısınız. Bunu son dakikada yapmanın sonucunda, bu kişiler size birçok istek ve soruyla geri dönebilir. Bu nedenle proaktif davranarak hem kendinizin hem de takım arkadaşlarınızı işini kolaylaştırın. En azından tatile gitmeden bir hafta önce herkesi bilgilendirirseniz stres kaynağı olabilecek birçok etkenden de kurtulmuş olacaksınız.

Eksiksiz Olmaya Çalışmayın

Tüm bu önerileri uygulasanız bile tatile boş bir yapılacaklar listesi, boş bir e-posta kutusu ile çıkamayacağınız neredeyse kesin, zaten buna gerek de yok. Bu nedenle kendinizi çok sıkmayın, tamamlayabileceğiniz işler hakkında gerçekçi düşünün. İşleri önem sırasına göre önceliklendirerek giderseniz, geride bıraktığınız işler daha az acil olanlar olacak. Üstelik iş arkadaşlarınıza güvendiğinizde ve işlerin sizin yokluğunda da yürüyebileceğini düşündüğünüzde içiniz daha da rahat ederek tatilin keyfini çıkaracaksınız.


Önerilen yazılar