Tek Şarjla 1.200 Km!

Mercedes-Benz’in konsept otomobili Vision EQXX kendi rekorunu kırıp tek şarjla 1.200 km yol katetti.

Söz konusu elektrikli otomobiller olduğunda, en çok merak edilen önemli kriterlerin başında aracın tek şarjla katedebileceği mesafe geliyor. Mercedes-Benz’in bu yılın başında tanıttığı konsept aracı VISION EQXX’in sahip olduğu özellikler arasında en dikkat çekenlerden biri tek şarjla 1.000 km yol katedebilmesiydi, ancak geçtiğimiz günlerde yapılan bir deneme sürüşünde otomobil kendi rekorunu kırarak 1.200 km’lik bir yolu tek şarjla tamamladı.

EQXX, bu menzil başarısını, 201 beygir gücü üretebilen tamamen yeni bir güç aktarma organı sayesinde elde ediyor. Prototip aracın kalbinde Mercedes-Benz’in mevcut amiral gemisi elektrikli otomobile güç veren paketten yüzde 50 daha küçük ve yüzde 30 daha hafif olan yaklaşık 100 kWh’lik ultra yoğun bir pil paketi bulunuyor. Ayrıca aracın tavanında, güneşli bir günde menzile 25 kilometrelik bir katkı yapabilecek 117 güneş paneli de yer alıyor.

EQXX’in menzili kadar etkileyici bir diğer özelliği, şık ve minimalist silüeti. Alçak, dört kapılı, önden arkaya pürüzsüz, akıcı çizgileriyle kesinlikle fütürist bir tasarım olsa da bir şekilde 60’lar ve 70’lerin klasik spor arabalarını da hatırlatıyor. Bunun nedeni kısmen, doğrudan arkaya doğru daralan eğimli tavan çizgisi ve vintage bir Ferrari ile bir McLaren Speedtail’in birleşimi gibi görünen arka ucu.

Bu tasarımın elbette tesadüfen ortaya çıkmış değil, bu bir mühendislik harikası. Herhangi bir elektrikli otomobil pil kapasitesinin neredeyse üçte ikisini havayı kesmede kullanabiliryor. Bu nedenle Mercedes, EQXX’e son derece aerodinamik bir siluet kazandırmış. 0.17’lik bir sürtünme katsayısına sahip olan otomobil, halihazırda dünyanın en aerodinamik üretim otomobili olan EQS’den yüzde 15 daha verimli hale gelmiş. Hatta sürtünme katsayısı bir futbol topununkinden (0,18) bile daha düşük!

EQXX’in kabinin en önemli parçası, 47,5 inç büyüklüğünde ve 8K (7680×660 piksel) çözünürlüğe sahip, kontrol paneli boyunca kesintisizce uzanan bilgi-eğlence ekranı. Mercedes-Benz ekranın navigasyona yardımcı olacağını ve hem sürücüler hem de yolcular için bilgileri yöneteceğini söylüyor. Ayrıca bir dizi eğlence seçeneği sunacağını varsaymak da mümkün.

Vision EQXX kulağa ne kadar heyecan verici gelse de, yola çıkıp çıkmayacağı belli değil. Öte yandan, otomobil üreticisi, araca “seri üretim için yeni bir teknoloji planı” diyor, bu nedenle önümüzdeki yıllarda Mercedes elektrikli otomobillerinde EQXX’in bazı özelliklerini görmek de şaşırtıcı olmayacak.


Önerilen yazılar