MAKALE

Tükenmişlik Sendromunu Yenebilirsiniz

Tükenmişlik Sendromunu Yenebilirsiniz

Artık hepimizin bildiği ve deneyimlediği tükenmişlik sendromunu yenmenin yolu kendinizi biraz şımartmaktan geçiyor.

Tükenmişlik sendromu kavramı, günümüzün hayat koşulları ve bize dayattığı davranış biçimleri yüzünden çok sık duyduğumuz bir kavrama dönüştü; hatta 2019 yılında Dünya Sağlık Örgütü tarafından da resmi olarak tanındı.

Tükenmişlik sendromuna yakalandıysanız öncelikle şunu kabullenmelisiniz, sıkça karşılaşılmasına rağmen bu, normal bir durum değil. Kendinizi aşırı yoracak şekilde çalışmak bir gurur kaynağı değil; az uyumak, çok sıkı bir diyet uygulamak ya da fazlasıyla ağır bir spor rutini izlemek de öyle. Konu ne olursa olsun kendinize düzenli olarak ‘şarj olma’ iznini tanımalı ve bundan suçluluk duymamalısınız.

Bu alışkanlığın sonucunda ise şunu göreceksiniz, aslında verdiğiniz bu molalar size çalışma, spor ya da diyet rutininize devam etme konusunda çok daha büyük bir motivasyon sağlayacak ve onu sürdürülebilir kılacak. Bu nedenle hedeflediğiniz yüksek bir seviyeye ulaşıp kendinizi öyle ödüllendirmeyi beklerseniz, tükenmişlik sendromuna yakalanma riskinizi artırmış olursunuz.

Kendinizi beyninizin dopamin üretmesini sağlayacak aktivitelerle ödüllendirmek aslında sizi uzun bir sürede oluşturduğunuz disiplinden uzaklaştırmıyor, aksine beyniniz bu ödüle giden iyi alışkanlıkları tekrarlamak üzerine çalışıyor.

İşte sebebi ne olursa olsun, tükenmişlik sendromuna kapılmanızı önleyecek ve k birkaç kendinizi şımartma alışkanlığı:

1.O çikolatayı yiyin: İster hormonal bir açlığınız olsun ister canınız sadece tatlı çeksin, eğer küçük bir tatlı sizi aralıklı oruç diyetinize ya da spor rutininize daha bağlı bir hale getirecekse onu yemekten sakın çekinmeyin!

2. Kestirin: Siesta ya da gün içinde yaptığınız kısa süreli kestirmeler, tazelenmenizi sağlamasının yanı sıra gününüzü farklı bölümlere ayırarak farklı görevlere daha iyi odaklanmanıza da yardım edecek.

3. İşten tamamen uzak bir gün geçirin: Bazen ofisinizden ya da bilgisayarınızdan uzak bir gün geçirseniz bile aslında bu gerçek bir tatil günü olmaktan uzak oluyor. Bunun sebebi ise zihninizin bir tarafının hala iş hakkında endişelenmesi. Bu nedenle izin gününüzü ister evde, ister farklı bir yerde geçirin, zihninizin de işten tamamen uzaklaştığına emin olun.

4. Yürüyüşe çıkın: Vücudunuza iyi bakıp ona vakit ayırmalısınız. Yürüyüşe çıkmak bunun en basit yöntemlerinden biri. Ancak bu yürüyüşlerde zihninizi de boşaltmaya, çevrenizi keşfetmeye ve o andan keyif almaya odaklanmayı unutmayın.

5. Doğru nefes alın: Endişeli bir ruh halindeyken birçoğumuz nefesimizi tutmaya ya da yanlış nefes almaya eğimliyiz. Oysa doğru nefes almayı bildiğimizde beynimizdeki korku merkezini kontrol etmeyi de öğreniyoruz. Derin nefesler alıp vermeye birkaç saniyeliğine bile odaklanmak gergin bir bedenin kendine gelmesini sağlıyor.


Önerilen yazılar