MAKALE

Türünün İlk Örneği: Spectre

Türünün İlk Örneği: Spectre

Rolls-Royce ilk tamamen elektrikli otomobilini yolda test etmeye hazır olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Rolls-Royce marka tarihi için önemli bir dönüm noktasını duyurdu. Kurucuları Charles Rolls ve Sir Henry Royce’un ilk kez bir araya gelip ‘Dünyanın en iyi otomobilini’ yaratacakları konusunda birbirlerine söz verdikleri 4 Mayıs 1904’ten bu yana, tarihlerindeki en önemli gün olarak nitelendirdikleri bu dönüm noktası, sadece markanın yola çıkacak ilk tamamen elektrikli otomobilini değil, 2030 yılına kadar tüm ürün portföyünün tamamen elektrikli olacağı haberini de içeriyor.

Aslında Rolls-Royce, 2011’de çalışır durumda tamamen elektrikli bir Phantom olan 102EX’i ve 2016 yılında ise markanın birkaç on yıl sonraki geleceğine yönelik vizyonunu temsil eden yine tamamen elektrikli 103EX’i duyurmuştu, ancak bunlar seri üretime girmeye hazırlanan Spectre’in aksine birer konsept olarak kaldı. Spectre ise 2023’ün dördüncü çeyreğinde piyasaya çıkacak, bundan önce de 400 yıllık bir kullanım süresine denk gelen 2,5 milyon kilometrelik küresel sürüş testlerinden geçecek.

Üstelik tamamen elektrikle çalışan bir araç üretmek Rolls-Royce için sadece geleceğe ayak uydurmak anlamına da gelmiyor. Markanın kurucularından Charles Rolls, takvimler henüz 1900’leri gösterirken “Elektrikli bir otomobiller kusursuzca sessiz ve temiz çalışan bir otomobillerdir, koku ya da titreşimleri yoktur ve şarj istasyonu sorunu çözüldüğünde çok kullanışlı hale geleceklerdir,” diyerek bir bakıma geleceği görmüştü.

Dünyanın en iyi 12 silindirli motorunu üretme başarısına sahip marka henüz Spectre ile ilgili hiçbir teknik detay açıklamadı, bu gizemli otomobille ilgili bildiğimiz tek şey Phantom, Cullinan ve Ghost’la aynı alüminyum aksam mimarisine sahip olduğu.


Önerilen yazılar