Üç Adımda Derinlemesine Temizlik

Üç aşamalı Fiddy metodu ile dupduru bir cilde kavuşabilirsiniz!

Tıkanmış gözenekler ve siyah noktalar, özellikle de yağlı veya karma bir cilt yapısına sahip olanlarımız için baş edilmesi zor bir problem. Şimdi size hem cildimizi tahriş etmeyecek hem de bizi bu görünümden kurtaracak bir metod önereceğiz: Fiddy Metodu.

Bu özel cilt bakım metodu, Koreli güzellik blog’u Fiddy Snails’in yazarı Jude Chao imzalı. Özellikle de yüzümüzü güneşten korumak için yağ bazlı güneş kremleri kullanacağımız sıcak günler kapıdayken cildi arındıracak bu metodu denemenin tam zamanı diyebiliriz.

Bu metod, ‘benzer maddelerin benzer maddeleri çözmesi’ ilkesine dayanıyor, dolayısıyla bu üç aşamalı cilt bakım metodunun son aşamasında bir cilt temizlik yağı kullanılıyor; ilk iki adım ise BHA yani salisilik asit ve kil maskesinden oluşuyor. Haydi gelin Fiddy metodunu nasıl uygulayabileceğinize daha detaylı bakalım.

Chao, bu metodu haftada bir ya da iki kez, sabah cilt bakım rutininizde uygulamanızı öneriyor. Temizlenmiş ve kuru cildinize öncelikle BHA içeren bir ürünü makyaj pamuğuyla uyguluyorsunuz, salisilik asit gözeneklerinizde birikmiş yağ kalıntılarını yumuşatıyor. Eğer kuru bir cildiniz varsa, bu adımı sadece problemli bölgelere uygulayabilirsiniz. Chao bu ilk adım için BHA konsantrasyonu %2, pH değeri ise 3 ile 4 arasında bir ürünü tercih etmenizi öneriyor. Ardından 20-25 dakika kadar bekleyip BHA’nın cildinize iyice nüfuz etmesini ve yağların gözeneklerinizi terk etmesini iyice kolaylaştırmasını sağlamalısınız.

İkinci aşamada BHA’lı ürünü yıkamadan, yüzünüze bir kil maskesi uygulayacaksınız. Maskeyi ambalajında belirtilen süre kadar cildinizde tutup ardından sıcak olmayan bir suyla durulayın ve hafifçe bastırarak nazik hareketlerle yüzünüzü kurulayın.

Son olarak geldik metodun en can alıcı adımına. Komedon yapmayan bir cilt yağını cildinize uygulayın ve 15 dakika kadar bekleyin. Ardından yüzünüzün tamamına ya da Fiddy metodunu uyguladığınız bölgesine 2-3 dakikayı aşmayacak süreyle masaj yapın. Bu aşamada metodu deneyen bazı kişiler, yağ birikintilerinin yüzeye çıkışını hissedebildiklerini bile söylüyor. Son olarak cildinizi uygun bir temizleyiciyle yıkayın ve dupduru, pürüzsüz bir cildin keyfini çıkarın!


Önerilen yazılar