Ufukları Genişleten Motosiklet

Ay yüzeyinde ilerlemek için tasarlanan ilk motosiklet: Tardigrade…

Bilim ve teknoloji dünyası başka gezegenlerde yaşam olasılıklarını tartışmaya ve bunun üzerine projeler geliştirmeye devam ediyor. Dresden’li tasarım ofisi Hookie de bu yolculuğa katkısını dünyanın ilk ay motosikleti konseptini ortaya çıkararak yaptı.

Tardigrade, adını suda veya yosunda bulunan mikroskopik bir canlıdan alıyor. Tardigard ya da su ayısı, ekstrem koşullarda bile hayatta kalmayı başarabilen bir canlı, hatta Ay’da bile! 2019’da İsrail’in gerçekleştirdiği bir Ay’a iniş denemesi sırasında aracın yüzeye çakılması sonucu binlerce tartigrad ortaya saçılmış, bilim adamları ise onların hayatta kalmaması için hiçbir neden olmadığını açıklamıştı.

2020’de Andrey Fabishevsky tarafından ilk kez yaratılan tasarım, Alman otomotiv tasarım ofisi tarafından hayata geçirildi ve şu anda ADV Overland sergisi kapsamında Petersen Müzesi’nde görülebiliyor.

Bu elektrikli motosikleti tasarlanmasındaki amaç, Ay yüzeyini insanlı bir araç üzerinde keşfetme olasılığı. Aracın sürücüsü saatte 15 km hız yapan ve 110 km menzile sahip motosikleti üzerinde çok çeşitli ekipmanlar taşıyabilecek. Havasız lastikleri ve üretiminde kullanılan ultra hafif materyaller ise mürettabatın her türlü engeli aşmasında yardım edebilecek.

Ayın buzlu tozlarla kaplı yüzeyinde, yer çekimi olmadan, karanlıkta ilerleyebilecek bir aracın nasıl olması gerektiği düşünülerek tasarlanan Tardigrade, aynı zamanda böyle bir senaryodan ne kadar uzakta olduğumuzu da düşündürüyor.


Önerilen yazılar