MAKALE

Unutkan mısınız? Yalnız Değilsiniz!

Unutkan mısınız? Yalnız Değilsiniz!

Hayatınızın bir parçası olan günlük unutkanlıkların ardında yatan sebebin ne olduğunu biliyor musunuz?

Bazen çok basit görevler aklınızdan uçup gidiyor mu? Bir e-postanıza neden hala bir yanıt alamadığınızı düşünürken bir bakıyorsunuz ki aslında o e-postayı hiç atmamışsınız. Veya düzenli almanız gereken vitamini ya da ilacı aldığınızı sanıyor, ancak almamış oluyorsunuz. Bu gibi örneklerden daha birçoğunu verebiliriz. Peki bunların sebebi sizin çok dalgın, unutkan biri olmanız ya da hafızanızın zayıf olması mı?

Yapılan yeni bir bilimsel çalışma bu ufak görevleri, özellikle de rutimizin bir parçası olanları unutmanın çok yaygın olduğunu ortaya çıkardı. Bunun ardında yatan sebep ise temel olarak benzer ufak tefek günlük işleri yaptığımız anlara ve durumlara dair çok fazla hatıramızın olması. Bu da hafızamızın bu işleri tam olarak hangi zaman yaptığımızı ayırt edememesine yol açabiliyor. Üstelik günlük işler bir rutinin parçası olduğu için bunları çok fazla dikkat etmeden yerine getirmeye eğilimliyiz.

Araştırmaya göre, gönderilmesi unutulan e-postalar, içeride bırakılan anahtarlar gibi durumlar, zihnimizden geçen niyet ile gerçek eylem arasındaki boşluktan dolayı ortaya çıkıyor. Bunun önüne geçmenin en kolay yolu ise o boşluğu kapamak ve beynimizin niyet ile eylemi birbirine karıştırmasını önlemek.

Meditasyon ve farkındalık pratiklerinde hedefleri zihnimizde tasarlamak ve niyet etmek önemli, ancak bunu günlük iş listesine uyguladığımızda yapmayı tasarladığımız işler zihnimizden kaçıp gidebiliyor. Bunun için günlük bir görev aklımıza gelir gelmez onu yapmamız önemli, yoksa beyin “yapacağım” ile “yaptım” mesajlarını birbirine karıştırabiliyor.

Zihninizi temiz tutmak için uzmanların verdiği bir diğer öneri ise aynı anda birkaç farklı işle uğraşmak yerine, her bir görevi teker teker tamamlamak.


Önerilen yazılar